Prikaz jedne poruke
Stara 3.2.2014, 23:29   #145
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Stanje PC gaming trzista

Tema sadašnjice i budućnosti PC gaming tržišta je, naravno, direktno povezana sa pričom o budućnosti PC platforme u celini.

U 2013. prodaja tradicionalnih PC računara (desktop, notebook, all-in-one i sl.) je pala za nekih 9,4% u odnosu na 2012.. Prodaja tableta je skočila za oko 50%. Jasno mi je da iz ovih i sličnih statistika neko može da zaključi da je PC u definitivnom opadanju i imali smo i u SK neke tekstove na tu temu.

Ali, kao i uvek, statistika, čak i precizna, može da prevari ako se pažljivo ne prouči. Najpre treba imati u vidu da je u 2013. godini isporučeno preko 300 miliona PC mašina. Kada se PC tržište podeli po osnovnim nišama izlazi zanimljiva slika. Da ne davim sa detaljima, po onome što sam čitao na raznim stranama za praznike izlazi sledeće:

- Poslovno tržište PC računara (X86+Win). Tendencija: RAST. Oko 5-6% što je u skladu sa prethodnim godinama.

- PC igračko tržište. Tendencija: RAST.

- Ozbiljni home users/home office itd. Tendencija: STAGNIRA.

- Casual korisnici (PC pretežno korišćen za Internet bez ozbiljnijeg posla i igranja izuzev casual igara). Tendencija: DRASTIČAN PAD.

Mislim da se u ovoj poslednoj grupi krije odgovor na pad PC tržišta u godinama 2012-2013. Ljudi koji su prevashodno koristili PC za Facebook, YouTube, Skype, Chat, Twitter i tome slično, sada u visokom procentu biraju tablet kao sledeću kupovinu. I to je nekako i logično.

Zlobnik bi mogao da kaže da ljudi kojima računar baš i nije trebao a kupovali su ga, sada kupuju tablete.

Naravno deo korisnika je kupovao i neki oblik PC-ja i neki vid tableta, tu postoji velika zona preklapanja.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke