Prikaz jedne poruke
Stara 10.2.2006, 12:44   #1
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Halo 2 na PC-u i Win Vista

Koliko vidim jutros su svi (veci) igracki sajtovi objavili da Bungie radi na konverziji Xbox hita Halo 2 za PC. Dobro, to smo svi ocekivali, ali ono sto je zanimljivo je da ce igra raditi ISKLJUCIVO na Windows Vista operativnom sistemu (ciji je dramaticni ulazak u distribuciju najavljen za drugu polovinu 2006.). Dakle, nista od Windows XP kompatibilnosti.

Jasno je da je u pitanju cista kalkulacija a ne tehnicka ogranicenja, Halo 2 radi na originalnom Xboxu, dakle ne treba mu ni 64bitna arhitektura ni DirectX 10, znaci Bill Gates i kompanija ovo iskljucivo koriste da nateraju odredjeni procenat PC igraca da pazare novi Windows ako zele da igraju najbolji FPS sa Xboxa.

Moram da kazem da me ovo navodi na nekoliko zanimljivih pitanja i razmisljanja. Prvo, originalni Halo je bio uzasan hit na Xboxu, cekan je vise od dve godine na PCu, ali nije bio ni izbliza tako popularan kao na konzoli. Delom jer je na PCu konkurencija na FPS polju veca, delom jer je port uradjen malo trapavo (nenormalni hardverski zahtevi), delom jer je vecina ljudi igru vec odigrala na Xboxu koji je imao i coop mod, izbacen iz PC verzije. Gotovo sam ubedjen da ce slicno biti i sa Halo 2 igrom (osim sto ce konverzija mozda biti malo elegantnija, umesto Gearboxa ovog puta ce to izgleda raditi sam Bungie, ako je sudeci po oglasu na njihovom sajtu od pre neki dan). Mislim, prodato je oko 7 i po miliona kopija Halo 2, zahvaljujuci u velikoj meri Xbox Live servisu koji je prakticno izdigao multiplayer na nivo do tada nevidjen na bilo kojoj od konzola, a bogami zadao i PC igrama nekoliko domacih zadataka. Pitam se koliko ljudi je spremno da plati par stotina dolara za novi OS da bi igralo igru koju za oko 100 dolara moze da igra na polovnoj konzoli i secondhand kopiji igre. OK, priznajem da je najbolji nacin za igranje FPSova mis i tastatura, ali ipak?

Drugo, nakon nekoliko najblaze receno neodmerenih izjava Billa Gatesa na racun Nintenda od pre par dana, sa ovom najnovijom najavom ne mogu a da se ne zapitam da li je moguce da se najprodavaniji OS na svetu toliko oslanja na entertainment industriju u svojoj dizajnersko/ marketinskoj sferi? Mislim, koji su 'selling points' Windowsa u poslednjih par godina? Empetrojke, foto i video fajlovi, igre... Argh, istovremeno radimo na gigantskom parcetu koda koje je i dalje puno arhaicnih resenja koje ga usporavaju, bagova i kojecega...

Posle svega recenog, naravno da cu biti prvi u redu da instaliram piratski Windows Vista da bih oprobao Halo 2 na PCu - pretpostavljam da ce Microsoftov najavljivani DRM potrajati mozda i citavih nedelju dana, ali cenim da ce svaki haker na svetu biti spreman da overi od kofeina i metamfetamina dok Vista ne bude krekovan.

Hmmm, potencijalna tema naredne kolumne g. Kuzmanovica?
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke