Prikaz jedne poruke
Stara 31.5.2006, 18:12   #135
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Tolkien World...

Citat:
barjaktar kaže:
E sad, to sto je Morgot imao volju i zudnju za necim drugim, tj, da svojom muzikom narusi harmoniju ostalih cetrnaest Ainura koji su svirali Iluvatarevu melodiju, je nesto drugo. Ni on nije bio "zao", u smislu te rijeci u kojem je mi koristimo, nego je pokusavao da istjera svoje unoseci disharmoniju medju ostale.
E tu sad dolazimo do dosta zanimljivog problema, koji mislim ni Tolkien ne bi mogao da pojasni. Kao sto svi znamo i Morgot i Sauron su bili dobri u pocetku. Morgot je kao najjaci Valar imao po malo moci od sve svoje brace. Krenulo je po zlu onda kada je Morgot hteo da stvori nesto svoje. Da ne peva po tudjoj temi, vec da stvori svoju. Sad, nekako ispada da je greh to ako zelimo da budemo kreativni. Nakon sto mu to nije polazilo za rukom, Morgot je sasvim razumljivo bio sve besniji - Sedeo usamljen na granici nistavila, kako kaze Tolkin.
Jedino malo objasnjenje koje moze Tolkin da da povodom toga jeste, kada Iluvatar kaze Morgitu nesto tipa : " Znas li, da je sav tvoj trud zaludan i da nece tebe uzdizati zbog tvog dela, nego mene? Jer ja sam onaj koji te je stvorio i sva tvoja dela imaju koren u meni".
Sad, mene buni to sto pretpostavljam da bozansko stvaranje i jeste bozansko iz razloga sto nam daje volju, a samim tim i sposobnost da iz sebe samih izvucemo najbolja dela, kako bi isti taj koji nas je stvorio moze sa ponosom da gleda kako nesto sto seze prema umetnosti moze da bude proizvod nekog bica koje je on stvorio, a ne proizvod njega samog, njega stvoritelja. Samim prisvajanjem tih dela, u ovom slucaju Iluvatar, priziva na sebe nesavrsenost koju je Morgot zaceo svojom pesmom.
Weird, isn't it?

Carle:
Ne mogu da se setim da su oni rodjaci. Bas cu da pogledam kad smognem vremena. Ali seti se da Tolkin nije zavrsio Silmarilion, te da mu je tako nesto mozda promaklo.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke