tema: Ekologija
Prikaz jedne poruke
Stara 10.5.2014, 7:03   #148
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Jedan od razloga zašto je papir toliko jeftin je činjenica da ljudi koji profesionalno skupljaju papir ne razdvajaju papir i karton (koji je bio jeftiniji kada sam kao klinac išao od vrata do vrata i sakupljao papir dva-tri puta nedeljno) i nalivaju papir/karton vodom jer nema razdvojenih cena za mokar i suv papir (opravdanje, padne kiša i onaj kontejner za papir ne može da se osuši mesec dana pa ne mogu da ga tretiraju kao suv ionako) a mokre novine su 4-5 puta teže od suvih. Sećam se da mi je jedan čovek rekao da isporuči šest-sedam onih kontejnera papira mesečno i zaradi oko 200 eura.

Inače recikliranje je kul, odlaže neizbežne posledice naših navika (plastika se ne reciklira inače, pravi izraz je degradiranje jer termalnom obradom svaki put gubi na kvalitetu. Plastika od flaša je ionako najniži oblik upotrebljive plastike, može se koristiti samo oko 10-15 posto u novoj masi) ali samo odlaže. Nikako nije ni prići rešenju. Šta je rešenje? Ne znam, sem da totalno promenimo navike kao ljudska vrta. A to nema šanse. Naterajte vi starog administrativnog radnika da radi bez papira u rukama
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke