Prikaz jedne poruke
Stara 14.6.2009, 19:52   #36
NIx Car
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: New Now
Poruke: 3.641
Zahvalnice: 1.743
Zahvaljeno 921 puta na 518 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NIx Car Slanje poruke preko Skypea korisniku NIx Car
Određen forumom Re: Svet kompjutera 6 probranih antivirusa

evo da citiram kolegu

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Hajde da to ovako uprostimo: Antispyware programi su nesto kao cajevi, melemi i ostala pomocna sredstva, antivirusi mu dodju kao neki antibiotici i vakcine, a najblizi ekvivalent firewalla bi bio kondom. U 95% slucajeva je nepotreban i samo usporava sistem, ali u onih 5% sprecava brdo problema. A cak i ako posecujete samo jednu lokaciju ne mozete da budete sigurni da je tamo uvek sve cisto, tj. da li neko sa strane nije nesto hakerisao.

Prva i osnovna uloga firewalla je da sprecava dolazne (neodobrene) konekcije. Recimo ovo je posledica lose podesenog firewalla (moja krivica). Najverovatnije je u pitanju bio neki klinac koji koristi istog provajdera kao i ja. Da nisam bolesno paranoican po pitanju sifri i da mi se nalozi ne zakljucavaju posle odredjenog broja neuspesnih pokusaja logovanja (a i administratorski nalog ima drugo ime) taj "haker" bi mogao da vrslja po sistemu kako mu je volja.

Drugo - 99% zaraza ne dolaze direktno sa neta vec dolaze zakacene za neke druge stvari, instaliraju se na komp i onda se povezuju na neki server da bi skinuli jos virusa ili slali neke podatke. Druga vazna uloga firewalla je da kontrolise odlazni saobracaj. Trojanac koga ste pokupili preko fleske ili iz nekog kreka nece moci da napravi ozbiljniju stetu, i sto je jos vaznije firewall ce dici uzbunu. Dalje, keyloggeri spadaju u najopasnije spajvere, oni snimaju sve sto se kuca preko tastature i podatke salju osobi koja ih je napravila.

Tipican firewall zauzima manje sistemskih resursa od raznoraznih programa za "ulepsavanje" windowsa ili rezidentnih antispyware programa (koji po meni nisu potrebni obicnim korisnicima), a svakako puno znaci. Ali ako komjuter ne koristite za neke vazne stvari i ako nemate nista protiv cestih reinstalacija windowsa onda iskljucite FW, ili bar ostavite onaj windowsov, on ne zauzima vise od 2-3MB rama.
NIx Car je offline   Odgovor sa citatom ove poruke