Prikaz jedne poruke
Stara 5.4.2018, 10:10   #17
sonebrate
Član
 
Član od: 1.9.2009.
Lokacija: Košice, Slovačka
Poruke: 303
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 118 puta na 80 poruka
Određen forumom Re: Odakle početi?

Citat:
Oleg kaže: Pregled poruke
A nešto "van programiranja" što sam spominjao? Game design ili bilo kakav dizajn?

Možda se ja nisam najspretnije izrazio, a takođe sam otvorio temu na PDF-u "Programiranje" ali sam zato više puta i inicijalnom postu spominjao da želim da se bavim IT-jem, ne striktno programiranjem.
QA (quality assurance) iliti narodski rečeno testiranje. Kod nas, a i u svetu, je nažalost trend da svi hoće da budu programeri i dizajneri. Nemamo dovoljan broj kvalitetnih testera. Jer svi misle da je tester neko ko samo sedi i nešto klikće i da svaki idiot to može da radi. A to je trenutno grana u IT koja ima najveću ekspanziju i bukvalno postaje zasebna grana nauke u IT koja polako stiče sve veći značaj kako softver postaje kompleksniji. Npr kod mene u firmi zapošljavamo ljude i sa poljoprivrednim fakultetom koji hoće da se prešaltaju u IT samo kako bismo ih od početka obučavali za QA, jer nema dovoljno mladih ljudi zainteresovanih za ovu oblast. Dokle god prođu osnovne tehničke intervjue i pokažu sposobnost logičkog zaključivanja, daj ovamo.

A što se tiče samog posla, balans između kodiranja i "nekodiranja" je baš ono što bi tebi odgovaralo. Možeš da ostaneš tzv manuelni tester i da u karijeri ne napišeš ništa komplikovanije od SQL upita, pa kasnije napreduješ u karijeri do test lead-a i dalje, ali ako želiš i da kodiraš možeš kasnije, kada stekneš malo QA znanja i iskustva, da ideš i u automatizaciju testova. Što je (najprostije rečeno) kodiranje botova. Korisnih, koji testiraju softver, ne onih stranačkih što jedu sendviče. Automatizacija testova (engl. test automation) je ono čime se ja bavim, pa ti pričam iz ličnog iskustva. Ofrlje je 50% kodiranje, a 50% administracija, pisanje manuelnih testova, dokumentacije ili dokazivanje programerima da nisu nepogrešivi bogovi, već regularni bilmezi kao svi mi i da im je kod đubre A i kreativan je posao, moraš da budeš kreativan u pogledu načina kako da pokušaš da razvališ i zakucaš neku aplikaciju ili sajt.

Mogao bi o ovome da razmisliš ako bi hteo da uđeš u IT vode, a da nemaš baš mnogo kodiranja. Čak i ako u budućnosti budeš hteo da se prešaltaš na full time development (kodiranje od 8 sati dnevno) možeš da ideš putem manual test-> test automation-> development. U svakom slučaju lakše ćeš naći početni posao u test grani bez nekog velikog tehničkog znanja ili znanja programskih jezika.

Poslednja ispravka: sonebrate (5.4.2018 u 10:58)
sonebrate je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku sonebrate na korisnoj poruci:
marelli (10.6.2018), nikola987 (6.4.2019)