Prikaz jedne poruke
Stara 21.9.2019, 9:11   #16
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Da se ne radujem prerano, ali deluje da sam našao krivca.
Reklo bi se da jeste problem sa labavim konektorom na SSD. Verovatno od vibracija kućišta kablić počne da ispada iz konektora i sledi smrz. Izvlačio se takoreći bez da se povuče, samo dodirneš i on krene.

Zato sam preksinoć fiksirao (koliko god mogu) kabal tako što sam ubacio iznad i ispod konektora po parče isečeno od neke stare platne kartice. Bar privremeno, za svrhu testiranja, kabal je pričvršćen i ne stoji labavo kao ranije.
Epilog je da juče nije bilo nijednog smrzavanja, tokom raznolikog korišćenja, tokom celog popodneva i večeri. Od jutros takođe sve radi bez greške. Evo prebacujem nekih 20-ak GB slika sa harda na spoljni HDD. Istovremeno ovo kucam i nema problema. Ranije su takve situacije dovodile do zamrzavanja sistema.

Videćemo, deluje da je problem pronađen. Ako jeste to u pitanju, to je i najbezbolnije rešenje. SSD-ovi su baš pojefitnili, taman ću da se opružim za neki većeg kapaciteta (ovaj trenutni je od svega 90 GB).


EDIT: Imao sam malopre jedno zamrzavanje. I pored uglavljene plastike, opet je konektor malo ispao. Promenio sam kabal, isprobao ih nekoliko i našao neki stari (bez štipaljke) koji se najčvršće hvata. Jedino kod njega se osteti blagi klik. Ostali samo kliznu.

Otkačio sam SSD od onog mounting bracketa (za 2.5" diskove da se stave u 3.5" slotove) i povezao taj stari kablić. Trenutno je SSD nezašrafljen i samo spušten na dno otvorenog kućišta.

Poslednja ispravka: star-duster (21.9.2019 u 10:27)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke