Prikaz jedne poruke
Stara 12.4.2010, 21:03   #59
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ne znam kakvo je to dvd izdanje pa ne mogu da ga uporedim sa mint-om ali mint je na 1 cd-u i jos cak i bolje radi od caleta mu ubuntu-a.

Poenta je da je sve na klik i ne treba ti net, mozes koristiti OS bez neta, imas sve potrebno.
Cak je nekako funkcionalniji i laksi za snalazenje onma koji su do juce bili na vindozi a zele da probaju linux svet.

Da je Ubuntu to u startu uradio, sigurno bi imao mnogo veci uspeh nego sto to inace ima.
Jer realno kad neko prelazi sa vindoze na linux prvo sto ce mu zasmetati i dan danas je sto mora da cacka i podesava sistem.
To je morao da radi i na w$ i da instalira neke tamo drajvere i sad mora ovde u potpuno novom okruzenju i jos sto je najgore nije bas sve potpuno na klik vec mora ponesto i da kuca u terminalu. A tek repozitorijumi i ostalo, uh...

E to odbija ljude a dodajte na to da nemaju svi u ovoj nasoj Srbijici net kod kuce a imaju kompjuter, onda dolazimo u situaciju da im je Ubuntu potpuno ne upotrebljiv osim ako ne skinu negde i narezu dvd verziju koju si spomenuo.

Meni je ipak malo nerealno da skidam dvd sa neta kad imam ovo na 1 cd-u a iz mog licnog iskustva sa Ubuntu-om skoro sam siguran da i tada bi morao mnogo toga da cackam po njemu i podesavam i mnogo puta da ukucam nesto u terminal.

Ok ja cu to i da uradim ako imam vremena i volje ali ima mnogo njih koji nece, niti znaju sta treba da urade, niti zele da probaju.

Dacu ti primer recimo sestri sam ubacio Ubuntu (nazalost tada nisam znao za Mint) umesto vindoze i sve sam morao da podesim i izbacim ikone i objasnim da je to isto ko i tamo (ofis,muzika,filmovi i slicno) ali da je meni lakse da ne moram da stalno podesavam sistem i cistim od virusa i instaliram ponovo ko sto radim na vondozi.

I da li mislis da je ona ikada ista pogledala, procitala, naucila o tom OS-u koji sam stavio?
Mislis li da zna da apdejtuje sistem?
Da zna da trazi resenje po netu preko gugla?
Da ukljuci terminal a ne daj boze nesto i ukuca?
(nego "bato nece da se upali"-"skini to sa tastature dok se dize sistem draga sestrice ")

Odgovor je jasan svima i poenta celog ovog posta je da takvih kao moja sestra ima "mali milion" kod nas a i po svetu i kad bi Ubuntu bio kao Mint na klik i bez daljeg podesavanja i za*****cije sa njim i ne samo Ubuntu vec svi linux-i (ali Ubuntu kao najpopularniji za koji su jedino i culi oni na w$),
to bi prestavljalo veliki pomak ka minorizaciji vondoze na neki nivo od 10% svetskih korisnika, sto bi bilo realno za jedan takav sistem koji jos i kosta "ko vosak" a i nije neki kvalitet.

Ali ne, Ubuntu se drzi ko "pijan plota" toga da ne stavlja repozitorijume za programe koji nisu "slobodni" i uopste nije nista podeseno a bez neta je prazan "ko frizideri u demokratiji" i kad neko nov oce da proba linux jer je cuo za to cudo, na kraju se uglavnom razocara jer nista ne radi.


Izvinite na predugackom postu ali samo sam zeleo da objasnim zasto je Mint-ova filozofija prava stvar i zasto je to dobar sistem posebno za pocetnike i preletace sa vindovsa
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke