Prikaz jedne poruke
Stara 27.7.2009, 23:03   #1
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.406
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Kuleri za kućište: veoma bitna stavka

Dodje mi da ispricam moje iskustvo sa kucistem bez dodatnih kulera, i isto posle dodavanja doticnih.

Konfiguracija iz profila (ukratko: Phenom II 720BE, 4850 golden sample), WD hard disk, i to izdrzljivija Caviar Black serija, kuciste LC POWER Elite-929B.

Pre nego sto sam nabavio dodatne kulere, hard disk mi se grejao, i to mnogo. U leru je isao oko 55C (+/-2), a uz dodatno grejanje grafe u 3D rezimu, posle pola sata do sat, isla je i do 66C (!!!). Izgleda da grafa "pasivno greje" hard diskove i to dosta (inace, temperatura memorije na grafi ide i do 75-80C u najzahtevnijim igrama).

Po WDu, operativna temperatura ovih diskova je od 0-60C. Srecom disk je jos citav (SMART jos nema relocirane sektore i druge problme), a pre nekih mesec dana kad sam uopste ukapirao da se disk mnooogo greje poceo sam da koristim otvoreno kuciste, bar u igrama. Tada HDD nije prelazio 55C u igrama, a posle duzeg vremena na desktopu, padala je na 45C.

Sve u svemu, nisam bio zadovoljan. I druge se komponente greju, ali sve u normalnim operativnim vrednostima. Mozda posle duzeg napora temperatura nothbridge-a poraste iznad procesorske (ipak je pasivno hladjenje, pa treba vremena da se spusti), ali nista preterano alarmantno.

Posto mi je dojadila situacija, a nisam hteo da nastavim da silim HDD, i rizikujem podatke, nabavio sam par Antec Tricool kulera (120mm), i postavio ih da rade na minimalnoj brzini (1200rpm, jedan s prednje strane da uduvava vazdih, i drugi sa zadnje da izduvava).

Posle toga, temperatura diska se preporodila. U desktopu je oko 38 stepeni, dok skoro uopste ne varira mnogo kad se koristi 3D grafika. Otprilike, onda se popne na 40 stepeni (3D + torrent u pozadini). Sto se tice ostalih komponenti, temperature su pale i nesto su manje od onih dobijenih sa otvorenim kucistem (do 5C, al realno vise ako se poredi sa ranije zatvorenim kucistem). Od ostalih stvari, grafa (i to memorija koja je najvrelija) skoro ni ne dolazi do 70C, dok northbridge vise nikad nije vreliji od procesora.

Sve u svemu sam zadovoljan, i ovo je odlican primer kako "promaja" moze drasticno da skrese temperaturu komponenti bez hladjenja. U idlu, hard je ladniji za 16-17C nego ranije, a u punom pogonu za bar 25C. Drasticno...

Poslednja ispravka: player1 (27.7.2009 u 23:22)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
squo (28.9.2009), yoshida (30.7.2009)