Prikaz jedne poruke
Stara 10.4.2010, 3:25   #109
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Na šta treba obratiti pažnju pri kupovini dig. fotoaparata?

Velika istina naših dana je da su kompakt digitalci poznatih marki sve gori, a oni nepoznatih nešto bolji. Tako da su se našli tu negde. Da li stvarno neko veruje da Nikon ne bi umeo da napravi dobar kompakt da to hoće? Njima je od početka ideja bila da sve koji hoće više gurnu pre svega ka svom dSLR segmentu. Canon je od nedavno krenuo istim putem kao Nikon. Steve (Digicams) je nahvalio A3000 IS, ja sam uporedio njegove primere sa jeftinim Samsungom i neku bitnu razliku u kvalitetu ja ne vidim (Canon je nešto oštriji u uglovima, Samsung je oštriji u centralnom delu, Canon ima manje šuma ali i uočljivo agresivniju obradu i uoštravanje).

Obično se kaže da treba kupovati foto aparate od onih koji ih prave 100 godina. U kompakt segmentu to ne znači apsolutno ništa. Nikon, Olympus i Kodak prave foto aparate "100 godina" pa su im kompakti mahom crap. Panasonic i Sony ne prave aparate 100 godina, ali su znatno bolji od pobrojanih.

Uzmimo jeftine Samsunge. Misli li zaista neko da je Samsung konstruisao digitalac od nule? Koristi Pentaxov 3x objektiv (kakav koristi dobar deo jeftinih aparata te klase), Sony senzor (verovatno isti kakav koristi i Canon), čisto sumnjam da je i procesor slike njihov, pre sam sklon da verujem da su kupili nešto od npr. Sonyja (kao i Benq, kao i Practica, kao i milion drugih). Šta tu radi Samsung? Ima, valjda, izbor da u procesor slike ubaci parametre za boje, uoštravanje itd. koje želi i da sve to stavi u plastično kućište.

Elem, sve je danas isti crap.
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke