Prikaz jedne poruke
Stara 1.8.2011, 18:35   #8
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: PC - moderna (gaming?) platforma ili 30 godina star frankenštajn na steroidima?

Da ne bude zabune za one koji tek naleću na ovu temu, ona je počela kao uzgredna diskusija u podforumu "Slobodni operativni sistemi". Korisnik je pitao zašto nema budžetnih igara za Linux i da li to im veze sa tim što Linux možda lošije koristi hardware od Windows-a.

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Slažem se. Nisam nigde rekao da će PC izumreti preko noći ali konzole počinju da nude ugođaj, kako onima koji igre prave tako i onima koji igre igraju, kakav PC ne može da ponudi.
Oprosti, ali to je upravo ono što si rekao i što je počelo celu lavinu (kud sam to replicirao, bolje da sam ćutao ). Dakle rekao si:

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Realno PC kao platforma za igre propada pod najezdom konzola tako da ne vidim mogućnost da Linux ikad bude izbor broj jedan za igre. To neće uskoro biti ni Windows.
Neće preko noći ali hoće uskoro? Ako bi konzola imala miša, tastaturu i koristila otvoreni sistem poput Linux-a onda bi u punoj meri bila kućni kompjuter i zaista ne bi bilo razloga da se dva takva kupuju. Ovo se sigurno neće desiti. Microsoft je jasno označio da nema nameru da razvija XBox u tom smeru (iz niza očiglednih razloga) a Sony je u ranoj fazi presekao mogućnost da se PS3 koristi kao kompjuter sa Linuxom i to sigurno neće ponoviti. Šteta, inače, jer bi to bila sjajna stvar.

Inače, samo da i to bude jasno, dopusti da navedem tvoje osnovne stavove u dosadašnjoj raspravi. Citiraću najpre tebe da ne ispadne da nudim neko svoje tumačenje:

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Kako god okrenuli, konzole su mnogo stabilnija, bolja i zahvalnija platforma za razvoj igara.

Realno gledano igrama je i potrebna platforma namenjena isključivo njima a ne 30 godina budžena kljakava platforma koja služi svemu samo ne nečemu konkretnom kao što je PC.
Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Ovo je apsolutno netačno sa stanovišta programera. Jeste DirectX standardan API i sve je to na papiru tačno ali zašto onda igre rade na nekoj konfiguraciji kako treba a na nekoj ne? Imaš li predstavu koliko programerskog rada i truda se ulaže u to da se obezbedi da igra radi kako treba na najrazličitijim mogućim PC konfiguracijama?

Odgovori mi samo na par pitanja. Zašto skoro sve konzole koriste neki RISC procesor? Zašto su RISC procesori svugde samo ne na PC-u? Zašto na PC-u i dalje koristimo x86 kompatibilne procesore i čuvamo kompatibilnost sa dekadama starim softverom?
Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
o bože. Ne uključuje low level programiranje? Nikad nisi čuo da programeri zarad performansi posežu za asemblerom i koriste SSE instrukcije kako bi ubrzali neke stvari u okviru engine-a? Koliko si puta video da u novijoj verziji nekih grafičkih drajvera navode kako su popravili problem sa nekom konkretnom igrom? Otkud sad to? Nijedan API ti neće ukloniti takve vrste problema. Toga na konzolama nema. Hardver je isti u svakom primerku konzole.

Pokreneš to isto na nekom sasvim drugom kompjuteru koji ima drugi grafički procesor kompatibilan sa istom verzijom DirectX-a, podržava isti shader model i šta biva? Neće da radi kako treba. To se jednostavno javlja standardno na PC-u zbog mnoštva različitih grafičkih procesora, različitih verzija drajvera itd. Toga na konzolama nema. Jednom napisam ispravan kod, radiće na svakom primerku konzole. Da, bug-ovi i patch-evi postoje i na konzolama. To je rezultat ograničenog vremena za izradu igre. Ne može sve na vreme da se ispravi ali na PC-u je stvar još gora.

Kad se malo bolje pogleda, sve to izgleda umobolno. I reci mi onda kako PC kao platforma nije budžena. Apple je imao svoje razloge zašto je prešao na x86 procesore. Možemo da nagađamo do sutra koji je razlog a sam prelazak ne govori ništa. Suprotan primer je Microsoft koji je sa x86 procesora u prvom Xbox-u prešao na PowerPC u Xbox-u 360. Zašto? Da su ostali na x86 procesoru mogli su da očuvaju kompatibilnost sa Xbox igrama.

Cell nisam pominjao. Ne znam zašto ga dovodiš u pitanje. Jeste Cell RISC procesor, jeste on PowerPC arhitektura ali je sasvim drugačiji dizajn. Mešavina standardnog procesora opšte namene i vektorskog procesora. Imao je svoje razloge zašto je propao ali ni to što je RISC ni to što je PowerPC nemaju nikakve veze s time.
Summa summarum:
1. PC je mnogo teže programirati nego konzole. PC programerima ne pomaže standardni API već moraju da se bave low level programiranjem da bi igre uopšte radile.

2. Programeri igara na PC-ju moraju da razvijaju drajvere za grafiku (mislio sam da je to posao nVidia-e i AMD-a?).

3. Sve "ozbiljne" platforme sem PC-ja koriste RISC. U ozbiljne sisteme se ne računaju poslovni računari, serveri i superkompjuterima. Njima i nije bitna arhitektura procesora. IBM bi sve to počistio boljim čipovima nego ne može da proizvede dovoljno. Interesantno, iz godine u godinu proizvodi sve manje.

4. PS3 i Cell nisu bitnu za ovu diskusiju. Cell na PS4 je propao (!), nisam trebao ni da ga pominjem. Preskačemo.

4. Prelazak Apple-a na Intel takođe nije bitan za ovu diskusiju, to je misteriozni, iracionalni postupak za koji objašnjenja nema niti se može saznati. Apple, naravno, ne zna šta je dobro za njega niti ume da zaradi novac. Sigurno je samo da nema nikakve veze sa objektivnim kvalitetom ovih procesora. Ovo nećemo više pominjati.

5. Prelazak Microsoft-a (na XBox-u) sa Intel-a na IBM je, naprotiv, krajnje indikativna stvar i svakako u direktnoj vezi sa kvalitetom ovih čipova. Ovo ćemo neprekidno pominjati.

6. Koje su to "ozbiljne" platforme saznao sam tek u gornjem postu. Dakle to su XBox360, PS3 (ali on je već ranije otpisan?), iPhone i iPad (ehrm?) uređaji sa ARM procesorima (ehrmx2?). Mislio sam da ovde govorimo o igračkom tržištu? Valjda se onda i Wii računa?

7. Ako PC nema i veće tržište i brži rast od svih konzola zajedno smatraćemo ga propalom mašinom. To što se recimo XBox360 više prodavo u početku od PS3 i imao raniji start nije bio razlog da vlasnici PlayStation-a očajavaju i da odustanu od svoje platforme. Niti su vlasnici "kutije" i "stanice" očajavali u vreme kada je bilo više Wii-ja nego njih zajedno, niti vlasnici Wii-ja očajavaju sada kad su ih kombinovano Microsoft i Sony presigli. PC, međutim, ili je na vrhu svih vrhova ili je mrtav.

Joooj... poštedi me... umreću od smeha...
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke