Prikaz jedne poruke
Stara 1.11.2018, 17:29   #12692
torivoje
Banned
 
Član od: 28.4.2009.
Poruke: 919
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 273 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Dnevnik gledanja filmova II

BlacKkKlansman (2018)

IMDb
Metacritic
Wikipedia



YT-trailer

Ovaj baš teško svarih,zato mi i valja napisati poduži osvrt (na čemu se izvinjavam),da biste znali šta vas čeka...
Spajka Lija pratim od početka ("Do the Right Thing", "Mo' Better Blues" ,"Crooklyn","Clockers"..."Inside Man" me tek čeka),ali mi sa svakim novim filmom koji odgledah entuzijazam drastično padaše.Ovaj novi mu se vodi i kao komedija,pa se (pokazaće se - uludo) ponadah.
Zaplet,ukratko : crnac xy ,iskoristivši poziv lokalnih vlasti na od države propisanu rasnu raznolikost snaga reda,pravo sa ulice biva primljen u muriju,a nedugo zatim (po svojoj želji ?!) avanzuje u crnog detektiva.Jednoga dana mu dopadne ruku reklamni materijal lokalnih KKK-ovaca,on ih iz dosade pozove telefonom i ugovori prijem; pošto je likom,jelte,Kunta Kinteov brat od tetke,nagovori kolegu detektiva (bledunjavog Jevrejina) da se umesto njega pojavi na sastanku...

Pogledate li kritičarski deo IMDb-ove liste,videćete da se utrkuju ko će pre filmu zalepiti 100-tku.Šta ,sad',pa ja tu pametujem kad' stručniji od mene rekoše svoje ? Problemi koje imam (kao prosečan ex-Yu konzument filmova) sa ovim ostvarenjem su dvostruki : čitava priča deluje previše nategnuto i malo verovatna ,a način na koji je Spajk Li ovo režirao samo dodatno izaziva moju sumnjičavost u to da se pridržavao faktografije (navodno,u pitanju je istiniti događaj).
Moram razočarati one koji su gledali (i smatraju dobrim) filmove/tv-serije tipa : "U vrelini noći","Koreni","Misisipi u plamenu","Boja purpura",nekolike filmove o južnoafričkom aparthejdu...Uprkos silnim kritičarskim desetkama,ovaj Lijev film nije im ni prineti.Pojednostavljivanje priče koje je režiser izvršio da bi se obratio današnjoj crnoj populaciji (koja je takva kakva je) i dočepao se (za svaki slučaj) podrške jevrejskog lobija,a sve samo da bi pljunuo Trampa i njegove istomišljenike je takvo da me je nakon poslednjeg kadra ostavilo sa osećajem da sam magarčina što sam u tome (makar i kao gledalac) participirao,jer njihov unutarnjepolitički smrad i treba da ostane samo njihov.

Priča,dakle,nije drama,nije triler (daleko od toga),a svakako nije ni komedija (ne nasmejah se ni u jednom trenutku).Režirana je tako kao da ju je obradio osmogodišnjak : ja sam pametan i lep,a tebi smrdi iz usta,ne pereš guzicu i imaš kurje oči,u-ta-ta.

Spajk li nam opravdanje za artificijelnost čitavog filma servira scenom u kojoj šef policije,nakon ispešno okončane akcije,stopira čitavu stvar i traži da se kompletna dokumentacija uništi.Time svu odgovornost,valjda,prebacuje na sećanje glavnog aktera , crnog "heroja" koji jedva da je mrdnuo iz kancelarije. Praktično,sav opasni terenski deo posla odradio je njegov beli kolega,Jevrejin.Ruku na srce,pored svih tih tamošnjih velikih filmova koji se baviše rasnom segregacijom,zaista mi nije jasna svrha snimanja ove mikro-epizode iz njihove istorije.

Primeri Lijevog iritantnog pojednostavljivanja koje pomenuh :
- svi crnci su pristojno obučeni,urednih frizura,nema ih odbojne fizionomije (čak ih je poprilično izrazito pravilnih crta lica)
- svi crnci odreda deluju kao skinuti sa postera najpoznatijih blaxploitation filmova - samo čekah da mi odnekud iskoči Pem Grir u naponu snage,izvadi sisu i reši stvar
- svi crnci odreda su visokomoralna bića,jednorozima nalik ; čak i kada zagovaraju naoružavanje i revoluciju,ne žele nasilje
- svi crnci govore pravilno kao da ih je lično Džejms Erl Džouns učio dikciji

- svi belutani (uključujući i one "dobre") su defektni : bilo fizički (ružni,klempavi,kratkovidi,zrikavi,rošavi,masne kose,neuredni...) , bilo mentalno (psihotični,mentalno zaostali,alkoholičari,skloni psihoaktivnim supstancama,latentni homosi koji se lože na svu tu naci-kamaraderiju...)
- glavnog KKK-evca igra Tofer Grejs ("Vesele 70-te"),što je ,otprilike,kao da ste našem Bori Stjepanoviću svojevremeno dali ulogu Hitlera
- kada belutani pominju oružje,zvone sva zvona na uzbunu;sreća pa su toliko tupi,da tim oružjem pobiju jedino sami sebe
- KKK-ovci skandiraju naci-poruke koje se proneše kroz nastupajuće decenije,pa ih masovno uzvikivaše Trampovi glasači tokom poslednje tamošnje predizborne kampanje

Dobro,kada već naređah ovolike mane (a ima ih još) , zašto onda odgledah film do kraja ? Odgovor bi bio da ovaj Spajk Lijev pamfletčić izdržah do kraja iz istih pobuda iz kojih bi odgledao konferenciju za štampu jednog Milenka Jovanova - čisto da vidim dokle je čovek u stanju da tera.

Slede i fotografije na kojima se da videti ono o čemu govorim (titl odgovara izgovorenom u filmu) :








Poslednja ispravka: torivoje (2.11.2018 u 18:09)
torivoje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku torivoje na korisnoj poruci:
batakpudla (3.11.2018), filpan (2.11.2018)