Prikaz jedne poruke
Stara 11.6.2014, 15:51   #2
ridiculus
Član

Član od: 27.9.2008.
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Fallen London

Reći ću još par reči o ovoj igri, pošto sam bio prilično apstraktan u prethodnom postu. Nadam se da mi niko neće zameriti dupli post!

Prvo, zašto je ovo bitno? Mogao sam da pišem o Palom Londonu i pre 5 meseci, ali nisam. Dobro sam svestan činjenice da ova igra verovatno neće privući ljude koji ne vole čitanje isto (ako ne i više), koliko i igranje. Međutim, od tada se desilo sledeće:
- Failbetter Games su dobrano u sred razvoja svoje prve prave video-igre, koja se zove Sunless Sea, koja je smeštena u isti svet kao i Pali London i trebalo bi da se pojavi u Early Access obliku 17. juna - znači za manje od nedelju dana.
- ljudi iz Bioware-a su impresionirani narativnim elementima isto koliko i ja, pa su sklopili ugovor sa Failbetterom, ali niko ne zna o čemu se tu, zapravo, radi. Osim da projekat živi već više od dve godine.

Tako da bi sve ovo moglo da ima dalekosežne posledice...

Ja sam počeo igru iz znatiželje, pa mi se svideo stil pisanja - a i morao sam da se snalazim sam da bih otkrio kako mehanika funkcioniše. Tek kada se dublje uđe u igru može da se vidi koliko je priča zapravo razrađena i koliko je svet bogat. Autori cene sažet pristup pripovedanju, i posebne priče jesu kratke, ali ukupnost je neverovatno dugačka. Ljudi igraju Fallen London godinama, iako još nije zvanično završen. Jednim delom je za to sigurno zaslužan neverovatan grajnd koji se pojavljuje u nekim delovima (skupiti 10 000 nečega što dobijate u količinama od 20-50 po priči), koji i jeste najveća slabost igre (a ne ograničen broj akcija), i koji stvarno ume da obeshrabri, ali nije samo to: Fallen London trenutno ima oko 1 200 000 reči teksta, što je isto koliko i Baldur's Gate 2, što je, po mom znanju, najviše što ima ijedna video-igra, ne računajući vizuelne romane. (Tekst ili govor, svejedno je - scenario ionako uvek postoji na papiru.)

E, sad, uzmite u obzir šta sam rekao o sažetosti (šta bi bilo da su hteli da budu opširni? ), da igra još nije završena, i da je stil pisanja neverovatno elegantan, i šta dobijamo? Za mene, nešto što bi po narativnoj dimenziji lako moglo da pređe i Torment, samo ako kraj bude kako valja. Da ne bude zabune, završetak je već smišljen, još na početku projekta. Grajnd velikim delom i jeste tu da bi sprečio igrače da prođu sve i onda čekaju, čekaju, čekaju... Failbetter je mali tim, a sada ima i druge obaveze (videti gore), iako konstantno uspevaju da nadograde igru, od ispravki bagova, preko elegantnijih rešenja starijih segmenata, do novog materijala.

Mogao bih da pričam o mehanici: o strukturi StoryNexusa, njegovoj neverovatnoj fleksibilnosti, statistikama i kvalitetima, kategorijama inventara i opremi, odnosima sa frakcijama i kvirkovima, pretnjama i njihovim zonama, snovima, društvenoj komponenti, izazovima i drugim šansama, profesijama i boravištima... mogao bih, ali bi to bilo preterivanje. Ko želi, neka otkrije sam.

A što se tiče sveta i priče, tu bih želeo da kažem mnogo, ali neću, jer je takva poenta igre. Nema većeg zadovoljstva nego te stvari otkriti sam, detalj po detalj. Bazar i njegovi misteriozni Gospodari, tomb-colonists prekriveni zavojima, utopljenici, đavoli i spiriferi, poslušni Glineni ljudi (golemi), pametni majstori-pacovi, pokretne pečurke, sorrow-spiders, majmuni koji kradu duše, slepi miševi, mačke koje znaju mnoge tajne, tužni Gumasti ljudi sa licima sipa, neljudski snaferi sa maskama od voska, nebeski jezik od koga ljudi mogu da polude, stvari koje borave u moru, stvari koje borave u ogledalu, Crkva i Anti-crkva, supstanca koja vas fizički prebacuje u snove, imaginarne boje... to su neke od stvari i slika koje ćete sresti, uz još mnogo, mnogo toga. Možete poludeti, možete završiti u zatvoru, možete poginuti, možete biti prognani, možete čak izgubiti (prodati) dušu - ništa od toga ne završava ili prekida igru, koja nema "snimljena" stanja, već se samo glatko nastavlja.

Na kraju krajeva, 98% sadržaja je ionako besplatno...

Da stavljam video ili skrinšotove nema poente. Sunless Sea je već druga priča i to ću već uraditi za koji dan.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ridiculus na korisnoj poruci:
D.J.Quimby (12.6.2014)