Prikaz jedne poruke
Stara 3.10.2020, 12:05   #468
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: nVidia Ampere

Treba, i nije mi jasno zašto posle toliko godina i dalje moram o ovom raspravljati. Kad je 4GB bio neki standard bila je specijalna Vapor-X 290X od 8GB, ali koštala je Boga Oca tada jer se takmičila i sa Titanom. Posle Maxwella, pošto je 390 serija bila puki refresh, trebalo je nešto još dati, pa je tako i 8GB prešlo u mejnstrim. E sad, da je cijena uduplana zbog te duple memorije, ili makar drastičnije povišena, pa da pričamo o nekom uvaljivanju. Em je cijena kartice bila pristojna, em je i sama memorija bila korisna u više scenarija. Morao sam da slušam likove koji žive nedaleko kako liječe svoje nesigurnosti sa svojom ubogom 3,5GB karticom, kao da mi je AMD zapalio kuću jer su mi prodali karticu sa 8GB, koja ne treba i to je fejk memorija. Da, i to sam slušao. I tako, dok sam se ja baškario u 1440p i 1800p, kako koja igra dopusti, sa svojim "viškom", ovi nisu smjeli ići preko u 1080p u istoj situaciji. Možda ima par igara koje ti daju da sve nasviraš, pa se tješiš ne treba, ali onda gledaš zamuljane teksture tu i tamo koje se ne učitaju jer fali resursa. Ali većina naslova počne štucati, poput Titanfall dvojke o kom sam em pričao em postavio poređenje sa "samo" 8giga, i kad joj se da da uzme koliko traži. A i to je već matora igra, šteta što je onako prošla sa prodajom, trebala je lagano biti bench za ovakve situacije, ali niko se ne bavi mrtvim igrama, samo je bitno can it run Crysis...

I šta reče, uvaljeno 2014. Prije 5-6 godina, i evo nas opet sa 8GB, i to na kartici koja je oko snage prethodnog flagshipa koji je imao i 11. Šuška se da će i AMD izbaciti neku nižu klasu sa 6GB, ali ako je namijenjena esportu u 1080p neka im bude. Ali ovo je kartica ranga 2080Ti, moći će i 4k da gura i danas, a možda i još neko vrijeme, ali će ograničena memorija biti kočnica. I 10 je malo, da bar ima toliko, a 3080 sa 16, ali kako će prodati Ti/Super posle. Jel baš u svakoj generaciji mora da bude neka začkoljica, a ja moram da budem fanboj što na njih ukazujem? A danas ih imaš i više. Zašto nas, kao prosječnu mušteriju, moraju drmati nesigurnosti pri odabiru komponenti zbog nekakvih MLCC/POSCAP-ova? Zašto moram da čitam i slušam bezbrojne snimke objašnjenja šta su, čemu služe, koliko čega ima, kakav im je položaj, pa čak i od čega se sastoje. Ama šta me briga, hoću da biram na osnovu performansi, termala, eventualno i izgleda, bocnem u kućište i da radi kako treba, i zdravo. Zašto ne mogu fino, valja reći, kao AMD napraviti referentušu kako treba, reći partnerima tako ćete, i zdravooo. Ne, ti danas imaš situaciju da su određeni recenzenti i tektjuberi dobili drajvere prije njihovih partnera, jer ih je prpa bila zbog curenja. A nije ni čudo, treba raju naložiti prvo, pa posle nek čupaju kosu i kukaju kako ih je nVidija opet zeznula. I sad svi se igraju sa kombinacijama i dizajnom nakon zvaničnog lansiranja. To ne popravlja ekspresno nikakav drajver.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke