Prikaz jedne poruke
Stara 11.9.2015, 23:49   #75
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Praktična elektronika

Koliko sam razumeo iz ovog primera, ako se koristi DC potrebno je da struja bude slabijeg napona (najčešće oko 30% u odnosu na AC). I pošto solenoid radi na slabijem naponu produžava mu se životni vek. To je naravno potrebno precizno izmeriti, i regulisati taj napon nečim, a to nešto nije samo diodni most. Kod mene je sve identično kao u videu (osim što nema onog LED-a koji svetli kada je solenoid aktivan, pa i kockica nije providna), ali su faza i nula zalemljni na greca, a on je povezan na ove kontakte gde na snimku vezuje fazu i nulu (plus sa greca ide na kontakt 1, minus na 2). Oba solenoida (i ovaj pregoreli i novi) su označeni da rade na 230v AC, i naravno odgovarajuća temperatura fluida i radnog okruženja za ovu namenu. Poznajući ovog mog majstora, čisto sumnjam da je on to preračunavao (i da ume), mnogo veća verovatnoća je da je to ostalo od fabričkog solenoida koji je služio skoro 2 godine, a koji nisam imao prilike da vidim. Probaću sutra da izbacim tog greca (u međuvremenu mi je i jedan prijatelj koji je ranije imao servis bele tehnike rekao isto, a to je bila i moja logika) i da povežem tako, ne treba mi da produžavam život solenoidu .
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke