Prikaz jedne poruke
Stara 3.3.2009, 20:44   #2
VojaM
Ad Ministrator

Član od: 19.8.2005.
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Kako do modema preko rutera

Ili ćeš Asusa staviti u bridge mod, što znači da će se ponašati kao običan svič, samo što će imati bežičnu konekciju, ili ćeš morati da prebudžiš adrese na D-Linku.

Mislim da ti je najjednostavnije da napraviš tu bridge varijantu. Tada se on, kao što sam rekao, ponaša kao da je najobičniji svič i omogućava ti da nakalemiš više računara na jedan LAN port ADSL rutera. Pri tom bi trebalo, u slučaju da se neke od tih wireless adresa dodeljuju automatski, da se sam stara da ne dođe do konflikta sa LAN adresom/sama ADSL rutera.

Ono drugo podrazumevalo bi da se LAN adresa D-Linka promeni na neki potpuno drugi subnet (recimo 10.0.0.1). Neki uređaji imaju više adresa definisanih, ili bar mogu da im se dodele dodatne adrese a da se postojeće ne diraju (sigurnosti radi), a kod nekih mora da se promeni jedna jedina postojeća. E sad, sledeći korak zavisi od toga kako je konfigurisan Asus. Ako je njemu WAN namešten na automatsku dodelu adrese (a pretpostavljam da jeste), on će se sam snaći. Pretpostavljam da je tako, pa suprotnu varijantu neću ni da ti pominjem. Nadalje ćeš Asusu pristupati preko adresa 192.168.1.1, a D-Linku preko 10.0.0.1.

Ovako kako si podesio, ispada da oba rutera (i ono što zoveš modemom u stvari je ruter) imaju istu adresu za podešavanje preko web browsera, pa tako D-Linku ne možeš da pristupiš jer ti Asus ima prioritet (u njegovoj si podmreži, subnetu).

Ako ti ovo zvuči komplikovano, pa i jeste, šta da se radi.

Poslednja ispravka: VojaM (3.3.2009 u 21:30)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke