tema: [Grafička kartica] Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire
Prikaz jedne poruke
Stara 31.3.2018, 21:39   #7
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Rudarenje:

Da se ne lažemo, nisam pljusnuo ovolike pare da bih se hvalio unaokolo sa performansama u igrama, pogotovo kad je upotreba više kartica ionako upitna. Ideja se javila kad sam planirao da kupim sekundarni monitor, pa pomislih možda bi bilo bolje umjesto toga uskočiti u rudarske vode dok se još kako može, a monitor može i da sačeka... Danas nije ni teško, pogotovo sa klijentima popout NiceHasha koji mi je bio prvi upliv u te vode. Sa navedenim ne rudarite ništa sebi direktno, vec prodajete hash snagu svog hardvera i rudarite alt-coine drugim ljudima, koji Vas zauzvrat placaju u BTC. Koliko ste plaćeni i koliko vrijedi ono što ste nakupili direktno zavisi od vrijednosti samog Bitcoina, tako da je vrijednost izrudarenog uvijek relativna. Pocetkom Januara je bio raj, tad je BTC još uvijek bio oko 17000$, i zarada je stvarno bila solidna. Vega plus pola tredova sa mog procesora su pljuckali oko 12 dolara dnevno. Šta tek reci za gore spomenutog Kristijana, koji se, blago reci, pogubio kad je uposlio svoje radne stanice čisto iz zezanja, i skontao da mjesecno može da rudari platu svog šefa... tako da ne bi trebala ni da čudi tolika pomama.

Da bi se otopčelo kopanje u NiceHashu neophodno je prvo odvrtiti interni benč, da odredi koliki je hashrate na dostupnom hardveru, i predloži one najisplativije algoritme za svaki. Pored nekoliko preinstaliranih imate opciju na sajtu da skinete pakovanje 3rd party algoritama (u novijim verzijama klijenta on ih skida sam), al oni sa sobom donose i dev-fee, da ne spominjem anti-virus koji trza pjenu od istih, te ih je neophodno svaki dodavati u izuzetke, uh...

Spomenuo sam kod igranja sa drajverima cvilež kalema. U međuvremenu sam skontao koji su mi algoritmi problematični. Cvilenje se dešava kod Decred algoritma, a zamrzavanja sistema kod Equicash i jednog od Dagger/Pascal algoritama, tako da ove ne označim svaki put kad nanovo vrtim benč. Najbolji profit ostvarujem kad koristim Skunk algoritam, koji rudari Signatum novčiće, ali grafičke ispuštaju nekakav ne tako glasan ali upadljiv zvuk, koji se otprilike može opisati kao da neko struže viljuškom po tanjiru. I isto tako struže po živcima kad uveče pokušavate da zaspite... Par dana Skunk rudarenja nije proizvelo nikakve probleme, međutim ostavio sam se toga jer sam se unervozio. Bez obzira na profit stvarno mi se nije dalo da rizikujem hardver do kojeg sam ionako jedva došao. Tako da sam se usmjerio na Cryptonight koji prosto leti na ovoj arhitekturi iz nekog razloga, iako je prvobitno bio namijenjen za CPU rudarenje.

Čak i kod nekoliko prvih testnih dana, kad sam za rudarenje koristio 480-ku, kod postavljanja CPU-Z skrinšotova vrijednosti na Discordu bih obično čuo slijedeće: "Ur clocks are too high, ur voltages are too high, ur mem is too low. U need to lower your voltages and increase frequencies to lower power consumption and maximise your profits." I zaista, kad je u pitanju krckanje algoritama baš ništa ne zavisi od frekvencije samog čipa, već memorije. Mogu da spustim klokove i na 1100MHz to ništa uticati neće, a kad sam prilikom čačkanja frekvencija jednom greškom zaključao memoriju na 800MHz umjesto podrazumijevanih 945 razlika se svakako osjetila. I da napomenem da iako se, po svemu sudeći, memorija bez većih problema može nasvirati na 1100MHz nisam radio nikakav overklok. Opet ne želim da rizikujem hardver, niti sam toliko alav i pohlepan pa gledam da iscjedim što više po svaku cijenu. Za potrebe ovog, da ga nazovemo, hobi rudarenja u kućnoj upotrebi bolje mi i ne treba. S obzirom da ovih dana se i ne ubijam od igranja, kad već većinu vremena provodim čituckajući i slušajući muziku, kad već hardver prdi besposlen nek bar rudari. Za ove potrebe koristio sam OverdriveN alatku, jednostavnija mi je za upotrebu od Wattmana. Lijevo su podrazumjevane, a desno undervoltovane i underklokovane vrijednosti:


Poslednja ispravka: Renner (31.3.2018 u 21:48)
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018)