tema: [Monitor] Philips E-line 278E8Q
Prikaz jedne poruke
Stara 1.12.2017, 19:31   #5
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Post Philips E-line 278E8Q




SmartControl Premium – particionisanje ekrana.

Panel

Kada vidite kod Philipsovih monitora da se reklamiraju kao Ultra Wide-Color, to znači da koriste TPT panel i da imaju proširenu pokrivenost boja. U praksi, TPV kupi panel
od proizvođača, ali ne i W-LED pozadinsko osvetljenje već ga sami ugrađuju. Dakle, nisu klasičan preprodavac monitora koji nema svoju proizvodnju. Štaviše, oni i proizvode
za druge i viđao sam u servisnim menijima nekih BenQ i ASUS modela.

Ovaj model ima dobro poznati 27“ zakrivljeni Super VA (SVA) panel kojega proizvodi Samsung Display, a TPV pozadinsko W-LED osvetljenje sa poboljšanim fosforom koje
je odgovorno za130% sRGB pokrivenost boja po specifikaciji. Ovo isto TPV radi i sa AOC monitorima i Philipsovim televizorima gde isto ugrađuju svoja W-LED pozadinska
osvetljenja i imaju isto TPT oznaku.Jako slično ovome je quantum dot (QD) LED pozadinsko osvetljenje koje masovno reklamira Samsung, ali je u suštini efekat manje-više
isti – proširena pokrivenost boja.

Panel je „stari“ znalac iz 2016. kada se pojavio u dosta Samsungova modela: C27F390, C27F396 , C27F398, C27F581 i C27F591. Prvi, drugi i poslednji su ubedljivo najra-
šireniji, testirani i najpopularniji. Prošle godine je Samsung krenuo u ogromnu ofanzivu na PC tržištu po pitanju monitora i panela i to konkretno sa SVA. Uboli su zlatnu koku
sa njima kao i verzijama od 23,6“ koji su još popularniji, ali nažalost, cena u Srbiji dotičnih modela je bila prenaduvana tako da sam uvek preporučivao jeftinije i generalno
bolje konkurentske BenQ modele sa AMVA+ panelima. U međuvremenu im je pala.

Neću ulaziti u to da li se vide pikseli. Moj stav po tom pitanju je odavno poznat – u pitanju je „lov na veštice“ koji se sprovodi na zapadnim IT forumima i koji se delimično
„prelio“ i ovde po domaćim forumima. O premazu ekrana sam otkucao – ima polu-matiran (~12-16% matirani (antirefleksivni) premaz) ako ste preskočili pasus o VA
panelima – što je najbolje rešenje za PC upotrebu u svim uslovima.

Zakrivljenost ekrana je relativno oprečna tema – od veličanja do totalnog osporavanja. Istina je negde između. 27“ je zaista neki minimum da bi imala smisla. 1800R je
poprilična zakrivljenost i ona ima smisla. Prvobitni SVA paneli iz 2014. su imali 4000R što je bilo malo, ali realno, to je bio početak pa je i bilo za očekivati dok se ne uhoda
i unapredi novi tehnološki proces. Na 31,5“ je to još izraženije zbog velične panela i lično mislim da je to prava mera.

Pošto se sedi ispred monitora, ona je plus, a pogotovo kod VA panela. Kod TV-a su zakrivljeni paneli štetni (ostavio sam link ka tome). Zašto je ovo solidan plus? Zato što
sam već objasnio da VA paneli pate od horizontalna promena game, a zakrivljenost to smanjuje. Navešću da je na ovom panelu ona zaista minimalna, kao i efekat „slomljene
crne“.

Najveći efekat je vidljiv kod igara u prvom licu: pucačine, vožnje, simulacije i sl. Za simulacije su definitivno bolji ultraširoki modeli, nema sumlje, ali ne i za kompetitivne
pucačine i tako je 16:9 zakrivljen monitor odličan kompromis. Takođe je to i bonus za gledanje videa i TV programa.

Mane? Za određena dokumenta i grafički rad. Pogotovo ovo drugo može biti problem ako se ne možete naviknuti. Ja sam se lično navikao. Linije nisu „slomljene“ iako tako
deluje na YT snimcima. Ponavljam, ovo je subjektivno i čitao sam na forumima kako su pojedinci kupovali za grafički rad i vraćali nazad zakrivljene monitore, a opet postoje
koji su se brzo navikli.

Monitor se reklamira da je WVA – Wide Viewing Angle. I uglovi gledanja zaista jesu jako široki. Nizozemski hadrware.info je jako poznat sajt koji između ostalog testira i
monitore. Štaviše, oni jedino testiraju i uglove gledanja, ali na profesionalan način. Stanje je generalno sledeće: SVA paneli imaju najbolje vertikalne uglove gledanja bez
premca i konkurencije. Ovo je jasno i kod moga gde se slobodno „izvalim“ u krevet i gledam iz nižeg položaja npr. satelitsku TV i nema nikakvih promena u kvalitetu prikaza.
IPS-oliki i AMVA+ paneli imaju 2 do čak 3x slabije vertikalne uglove gledanja! Zvuči neverovatno, ali merenja na desetine modela ne lažu. Takođe, AMVA+ paneli
isto imaju bolje vertikalne uglove od IPS-olikih.


Kamera dosta loše prikazuje realno stanje.

Vertikalna frekvencija osvežavanja monitora po specifikaciji ide do 76 Hz (standardno je 75 Hz). Da bi to aktivirali, u Catalyst ili Forceware drajveru postoji opcija za dodavanje
tzv. custom resolution. Još jedna prednost monitora koji ide iznad 60 Hz je taj što možete postaviti osvežavanje na 72 Hz za filmove, koji se standardno snimaju u 24p. Takođe
i za TV program (imam DVB-S2 USB karticu) koji je 50p i tada koristim 75 Hz.


Poslednja ispravka: DukeofSerbia (2.12.2017 u 14:44)
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
Mario Pavićević (2.12.2017), maxx (2.12.2017)