Prikaz jedne poruke
Stara 19.10.2007, 6:11   #42
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Govori srpski?

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Ne, nije "Radovic" nego "RadoviĆ Company". Baš tako mešano.
Verujem da bi ljudima bilo manje-više svejedno, čak je bolje da je ime kraće, ali našim pokondirenim tikvama to zvuči više "svecki".

Inače, jednom dok sam radio u RTS-u, učestvovao sam u izradi reklamnog spota za jednu takvu "Company". Spikerka je pročitala reč onako kako se izgovara u engleskom, dakle otvoren izgovor glasa "o", skoro kao "a". Vlasnik firme se skoro naljutio - kako sad "kampani"?! Naravno, ljudi iz marketinške branše naučeni su da stranci nikad ne protivreče, ali ja bih mu svašta rekao, samo da sam mogao. Ako već koristi strane reče, pa ih još piše po stranom pravopisu, što da se onda tako i ne izgovaraju? Sa "posrbljenim" izgovorom će u stranim krugovima sigurno izazvati podsmeh kao da je Borat. Ostaje očigledan zaključak da je do "Company" tipična skorojevićka fora "za zaseniti prostotu".

Ja shvatam da smo mi tokom svih onih komunističkih godina "izašli iz štosa" u mnogo čemu, ali me nervira što će proći još mnogo godina dok se ne vratimo bar na nivo kakav smo imali 1941. godine. Koliko u pogledu privrede, poslovanja, odnosa poslodavac-radnik-kupac, vlast-narod, toliko i u pogledu pisma i ravnoteže naših i stranih reči.
Od vajkada narod divani o tom' ''Vidla žaba da se konji potkivadu pa zadigla nogu.''

Dok sam se igrao firmopisačkim poslovima uz koje je išlo i idejno oblikovanje znaka i naziva firme imao sam priliku da se naslušam i nagledam svega i svačega. Ono što mi je ostalo u pamćenju su, recimo, jedan naziv firme koji se sastojao od dve strane reči jedna je bila čisto latinska reč koja se može susresti u italijanskom jeziku a druga je bila engleska, naravno da delatnost te firme ni u ludilu ne bi mogli pogoditi iz naziva ali je zvučalo stranski ... u sklopu naziva je išlo privatno preduzeće na srpskom, jbg.
Druga zgoda, video sam u jednom vojvodjanskom selu, su bili neki ljudi koji su napisali na zidu naziv za mesaru делта елите, krupnim crvenim slovima, e sad nisam baš pitao odakle je bio angažovan mesar al' ne verujem da su ga dovlačili iz Amerike
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Simke na korisnoj poruci:
Orvel (20.10.2007)