Prikaz jedne poruke
Stara 11.4.2009, 16:40   #96
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Pomoć početnicima u GNU/Linuxu - diskusija

Citat:
stesha kaže: Pregled poruke
Prvi put cujem da nesto sto je covek napravio moze da se "pravi pametno" (da nema mozda taj instaler vestacku inteligenciju?). Cak je i to "bezazleno" upozorenje napisao covek, da bi "oprao ruke" od eventualnih nergularnosti do kojih moze doci. Uzalud onda sva frka oko programiranja, ako ja kao ne-programer moram brinem programerske brige, umesto da samo administriram svoj desktop racunar. To ti je kao kad bi ti zubar rekao da mozes sam da popravis svoj zub, samo ako pratis uputstvo sa YouTube-a.
Dokle cemo da mislimo da je kompajliranje kernela vrhunac Linux znanja (btw, kompajler sve radi sam, ja mu samo kazem koje module da mi ukljuci u kernel a koje - ne vidim neku veliku mudrost) i na taj nacin degradiramo mukotrpan rad programera koji su pisali sve programe i libove? Mislim, ja sam sad frajer zato sto sam kompajlirao kernel? :P
Zasto ne pustimo programere da rade svoj posao i da se ne k@#@$imo da smo izmislili Linux samo ako smo nesto kompajlirali?
Off-topic - ovaj forum i jeste pomalo zamro zato sto ima "visokostrucne" Linux-ase koji sebi daju za pravo da govore o slobodi, a da pritom diskriminisu ljude po principu lenj, glup, ne zna da koristi Google. Zbog toga ja vise ne saljem svoje probleme na ovaj, meni veoma drag forum, jer znam da cu biti redirect-ovan na neko drugo mesto.
U poslednje vreme je sve manje "visokostrucnih tema" (o kernelu, modulima, direktorijumskom stablu...) na forumu. Sve se svodi na vesti, prepucavanja i par tema "ne radi mi ovo/ono" posle cega => Google. Takodje, "branioci slobode" se smatraju pozvanim da okarakterisu ljude koji samo hoce da koriste sistem (sta je tu lose?) kao lenje, nedovoljno zainteresovane gotovane. Ja koji se bavim i akvaristikom u slobodno vreme bih, po logici "branilaca slobode", mogao da kazem: "ko od forumasa ne zna (ili ga ne zanima) kako je preimenovan rod Serassalmus od strane filogeneticara, a postavi to pitanje na forumu, taj je najveca lenstina na svetu"... Tako nesto je, u najmanju ruku, suludo.
Kamo srece da ima vise Linux pocetnika na ovom a i drugim forumima. Lepsi bi ovo svet bio...
P.S. - ne mislite li da se ovaj forum pretvara u Skupstinu Srbije?
pa odakle izvadi sve ovo. Da li sam ja negde nešto loše uputio na tvoj račun? Ako si stekao utisak da se ja hvalim kako sam kompajlirao kernel onda se izviljavam na nesporazumu. Nije mi to bio cilj, želja mi je da vam ilustrujem neke pojedinosti na konkretnom primeru. Primetio sam da pojedini članovi imaju pogrešnu predstavu o nekim stvarima. Da li je bolje da sam ćutao? Ili je bolje što sam objasnio odmah neke detalje ispod haube? Znači ne valja i kad čovek hoće da pomogne, ne valja i kada neće.

Što se tiče upozorenja koje daje kompajler... pa, ako ne znaš programiranje, pogotovo C jezik, ne postoji lagan način da ti objasnim zašto neka upozorenja nisu naznaka lošeg koda. Evo pokušaću. Ako tvoj program koristi "void *" (pokazivač na void), a postoje slučajevi kada mora, verovatno ćeš naleteti na upozorenje od strane kompajlera. Zašto? Zato što su pokazivači na void stvari sa kojima treba oprezno baratati a kompajler je tu da ti skrene pažnju. Ako si siguran šta radiš, upozorenje možeš da ignorišeš. Znači upozorenje (warning) možeš da ignorišeš ako znaš znaš da je kod ispravan, grešku (error) ne možeš da ignorišeš.

Evo pokušaću i da ti odgonetnem misteriju tvojih problema sa Debian Srbija foruma.

1. Napomenuo si da si update-ovao sistem. Ako taj update uključuje novu verziju kernela i/ili X servera (Xorg), grafički drajveri se moraju reinstalirati. To je trenutna boljka Linux-a, mada je Dell napravio neki sistem za automatsku reinstalaciju/rekompajliranje drajvera kako do ovakvih slučajeva ne bi dolazilo, ali ne znam koje distribucije koriste ovo rešenje i da li je projekat još živ. To je ono o čemu sam pričao. Novi kernel neće hteti da prihvati stari drajver (kernel modul, da budem tačniji), takvo je pravilo usvojeno iz predustrožnosti da ne bi imao još većih problema. Kao korisnik Linux-a, da je potrebna reinstalacija drajvera je nešto što moraš da znaš. Tako je trenutno stanje stvari i s tim moraš da se pomiriš. Znači za sada zaboravi kako je to pod Windows-om.

2. U xorg.conf su ti navedene putanje do fontova koje ne postoje (/usr/X11R6/lib/X11/fonts). Ovo su standardne putanje a Debian fontove očigledno drži na drugom mestu (/usr/share/fonts/X11). Upozorenje, ovog puta upozorenje X servera, je bilo da putanje navedene u xorg.conf ne postoje. To ti je ustvari savet da ih ukloniš kad već ne postoje a ne neka ozbiljna greška koja bi mogla da izazove ko zna šta. Ako hoćeš, ukloni putanje, ako nećeš, ignoriši, nije nikakav problem.

3. DRI, neću da ulazim u detalje šta je. Samo zapamti da vlasnički nVidia drajveri nemaju implementaciju DRI. Koriste neko svoje sopstveno rešenje. Zato treba staviti #, tj. "komentovati", i efektivno isključiti iz xorg.conf.

4. Upozorenje i greška koju si dobio pri reinstalaciji drajvera su opet posledica da Debian neke stvari drži na mestima različitim od očekivanih. Ne bih da ulazim u detalje jer nije ništa strašno, ništa što bi ti ugrozilo rad sistema. Bolje da ti je instaler rekao tako nešto nego da je prećutao sve kako bi bio slučaj u Windows-u.

Još jednom da kažem da mi nije namera da se pravim pametan. Želim da pomognem i objasnim neke stvari. Uvek se trudim ne samo da dam rešenje problema nego da objasnim u čemu je bio problem i šta rešenej ustvari radi. Ja o Linux-u mnogo više ne znam nego što znam. Daleko sam od eksperta. U prednosti sam samo zato što mi poznavanje operativnih sistema ulazi u profesiju pa na neki način i moram da znam što više.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Mickie (16.4.2009)