Prikaz jedne poruke
Stara 25.5.2009, 16:51   #1
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Fiskalni stampac i Operativni Sistem

Kao prvo, ja stvarno ne znam u koju rubriku foruma da postavim ovo pitanje, posto je vezano za fiskalne stampace, ali drugi njegov "deo" ima bitne veze sa Windowsom pa stoga odlucih da ga postavim u sekciji "operativni sistemi".

Naime, interesuje me sledece:

Recimo da vlasnik neke radnje, STR, DOO ili slicno ima PC racunar, i na njemu instaliran neki knjigovodstveni program (kasa) kojim se evidentira prodaja kupljenih artikala i kupcima stampaju racuni preko obicnog matricnog POS stampaca.

Onda "na scenu" nastupi FISKALIZACIJA i vlasnik tog objekta (radnje/prodavnice) mora obican matricni POS stampac da zameni sa FISKALNI stampac.

Koliko ja znam, fiskalni stampac se samo prikaci kablovima za racunar, i to je to (da li sam u pravu?)

Posebno me interesuje da li (po zakonu) dobavljac fiskalnog stampaca u ovom slucaju ima pravo da vlasniku radnje i vlasniku tog racunara diktira koji operativni sistem (koji Windows) sme a koji Windows "ne sme" da koristi?

Ne mislim na "legalnu" ili "ilegalnu" verziju Windowsa, nego konkretno - "Moras koristiti Windows XP a ne smes koristiti Windows98" ako hoces da ti ja prikacim fisklani stampac na racunar"?

Posto zivim u Republici Srpskoj, svojim ocima sam video da su skoro sve firme (prodavci) bili naterani u mom gradu da sa Win98 predju na WinXP samo da bi im dobavljac fiskalnog stampaca pristao da isporuci i montira fiskalni stampac ("ono - kao - ne dam ti stampac ako nemas WinXP")

Pri tome su mnogi morali kupiti glanc nove racunare, jer se na Pentium2 masinama koje su do tada koristili, a koje su bile sasvim pouzdane pod Win98 - za WinXP bile jako spore.

Bukvalno je bilo tako, ovde sada necu nikoga da imenujem...

Poenta mog pitanja je: DA LI PO ZAKONU (Republika Srpska) DOBAVLJACI FISKALNIH STAMPACA IMAJU PRAVO KRAJNJEM KORISNIKU DA DIKTIRAJU KOJI WINDOWS CE DA KUPCI FISKALNIH STAMPACA IMAJU NA SVOM RACUNARU?

Ili (da reformulisem pitanje) sta ako korisnik ima Linux kao OS na svom kompu? U tom slucaju mora FORMAT pa Install WinXP da bi mogao da za svoje pare dobije fiskalni stampac?

Kako je ovo regulisano po zakonu (Republika Srpska?)

Molim Vas da mi neko da odgovor?

Ako ne znate za Republiku Srpsku, onda mi makar, ako znate - recite kako je to bilo regulisano u Srbiji (verovatno su slicni zakoni?)

Fora je u tome sto ni jedan Sluzbeni Glasnik Republike Srpske, koliko ja znam, nije dostupan u celosti preko Interneta (nego moras da se pretplatis na njega!) tako da iz tog razloga nemam sta da "AltaVistiram/Googlam" (probao sam!))

Pozdrav
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke