Prikaz jedne poruke
Stara 22.12.2016, 19:27   #138
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Pravila za uvođenje ćiriličnog domena ".срб"

Apsolutno se slazem da je offtopic, isto tako je mazanje ociju neki cirilicni domen koji je na kraju uveden (iako se zilion ljudi protivilo tome, potpuno nepotrebno). Neka postoji, ali, kazem, on ne resava ama bas nista u vezi sa glavnim problemom jezika. On za mene uopste nikada nije bio ni sporan, ovde se dizalo drvlje i kamenje protiv toga nizasta.
Vasicu: i ja zivim van Srbije godinama vec (Nemacka), nisam iz mesovite sredine i veoma sam tolerantne prirode u smislu etnickih pripadnosti. Ljude delim na dobre i lose tj na one koji mi odgovaraju i one sa kojima to bas nije slucaj. Slazem se i da je jezik jedan - razlike izmedju dijalekata i narecja srpskohrvatskog jezika su daleko manje nego izmedju nemackih dijalekata - ziveo sam sirom Nemacke, Austrije i Svajcarske i poznajem ovu zemlju i nemacki svet generalno veoma veoma dobro.
Ipak, jedan jezik ne znaci i jedno kulturno nasledje. Cinjenica je da je balkanski prostor neka vrsta civilizacijske granice izmedju Istoka i Zapada. Mi jesmo bili uvek na toj granici ali prosto nikada nismo bili Zapad. Cirilicno-glagoljickih primera ima daleko vise. Svo nase religijsko i vecina srednjevekovnog kulturnog nasledja su vizantijsko-grcki dopadalo se to nekima ili ne.
Ja se ne zalazem za nasilje nad jezikom vec za prosto jednu jasnu situaciju. U srpskom jeziku ne postoji jasna situacija ni sto se tice pravopisa ni pisma. Ovaj nesrecni domen je "nice to have" ali nista sto zaista pravi neku razliku.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke