Prikaz jedne poruke
Stara 2.7.2010, 10:35   #83
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: Najgore kupovine računarskih komponenti

Tek sad videh ovu temu i baš mi se svidela. Ali, malo me čude pisanja. Šta neko može da očekuje od "Nomak" napajanja ili od rezača koji koštaju kao nekoliko pića u kafiću?? Naravno da od jeftinog đubreta ne treba očekivati ne znam šta. Pošto se duže vremena bavim kompjuterima naučio sam par stvari:
- Izbegavati MSI proizvode (ne znam za sve, ali svaka ploča, grafička ili bilo koji njihov uređaj koji sam imao se kvario posle mesec-dva dana. Više od pola pokvarenih kompjutera koje sam "čeprkao" imalo je makar jedan njihov proizvod. A i sponzorišu Partizan, pa nije čudno. )
- Sreća pa je Chaintec propao, bez obzira što će neko reći da mu je nešto Chaintec-ovo radilo dobro. Ali ja sam, pre dosta godina, zamenio tri ploče za godinu dana i tek kad sam, posle treće pokvarene, uzeo Asus-a, prosto se i kompjuter, zajedno samnom, preporodio.
- Imao na poslu 7-8 NEC DVD rezača, nijedan nije izdržao 50 narezanih DVD-ova. Izbegavam ih u širokom luku, bez obzira na pozitivna iskustva drugih, jer kad vidiš da desetak komada ne izdrže duže od 6 meseci, onda se prekrstiš kad to ugledaš.
- Na poslu imam hard disk Maxtor od 80 GB koji već sedam godina radi kao sat. Devet preostalih, kupljenih istovremeno, izdržali su manje od godinu dana. Od 9 WD-ova koji su zamenili Maxtor-e pre 6 godina, samo jedan je crkao.

E, sad i moje iskustvo. Pre tri godine sam podigao kredit da kupim novi, valjani računar. Kada sam se odlučivao šta da uzmem, prvo sam se odlučio za kućište SPIRE PININFARINA koje, bar meni, izgleda prelepo:


Stranice se otvaraju ovako, lako nameštanje ploče, prednji USB-ovi pokriveni poklopcima, aluminijum svuda (teško je skoro 20 kilograma bez ičega), šrafless ležišta za diskove i DVDove...ma živa milina.

E, kad sam krenuo sa instalacijom, počinju prve muke. Da bih ugurao CM HyperTX2 kuler morao sam da uklonim onu prečagu sa strane, gde bi trebao da dođe ventilator za grafulju. To i bože pomozi, ali sa kablovima od Antec-ovog TP-trio 550 napajanja nisam znao šta ću i gde ću, jer nema ni K od kabl menadžmenta, nego vezuj u gomilu, pa nek visi negde. Vratanca sa strane su projektovana kao kod automobila. Mislim, kao kod Yuga. Potrebno je silno ih tresnuti da bi se uopšte zatvorila, a ako kablovi nešto ne polome, dobro je. Da ne pominjem da sam na GF 8800GT stavio Accelera sa 2x80mm ventilatorima, pa je i to donekle pomagalo pri hlađenju, ali sam se tresao pri svakom zatvaranju kućišta.
Posle manje od deset dana keva me zove na posao jer je nešto jako bučno krčalo, pa je isključila komp iz struje. Dođem kući i vidim da se 14cm fan koji spreda hladi diskove, jednostavno, raspao na pola iz čista mira. Pošto je ipak, nekako, sve radilo kako valja, nisam ni proveravao temperature. Posle dva meseca htedoh da malo klokujem procesor, te instaliram ASUS Probe II (nisam obraćao pažnju na temperature u BIOS-u). Po prvom pokretanju, program poče da pišti i crveni na sve strane. Procesor u IDLE 54 stepena, ploča 53. Izmenjao BIOSe, naubacivao ventilatore, ali jedino što sam uspeo da spustim temperaturu ploče na 48, tako da o overkloku nisam ni pomislio. Sreća pa se vratanca lako otvaraju, tako da sam leti uvek imao fino otvoren i prašnjav računar, kojeg ako položim mogu i kaficu da skuvam na kuleru od ploče.
Kad sam nedavno kupovao novi kompjuter, PRVO o čemu sam razmišljao je, pored kvaliteta komponenti, kabl manadžment i hlađenje kućišta, te sad sa olakšanjem gledam u ovo zakačeno. Jeste da košta, ali vredi, ništa ne prelazi 40 stepeni, a tek ću da se igram sa klokovanjima, kad se zadovoljim radom u CS5 i igrama...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	unutra.jpg
Viđeno:	215 puta
Veličina:	102,1 KB
ID:	35223  

Poslednja ispravka: NastyB (2.7.2010 u 10:43)
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku NastyB na korisnoj poruci:
jozvan_Kg (15.9.2010), shrafko (18.7.2010)