Prikaz jedne poruke
Stara 18.6.2008, 3:03   #42
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Zastita autorskih prava u fotografiji

Zanimljiva tema i nadovezacu se sa jednim vaznim pravilom vezanim za fotografisanje a to je saglasnost.
Kad nekog "slikate" (koristicu termin "slikanje" jer mi je predugo da pisem "fotografisanje"),morate da imate saglasnost te osobe za objavljivanje slika ukoliko zelite da ih negdje plasirate,prodate,prikazete ili izlozite.

Iz iskustva prijatelja koji se s ovim problemom susreo kao fotograf amater,danas mogu da vam kazem da je jako bitno imati saglasnost od onoga koga slikate,ako se bavite umjetnoscu a ne senzacionalistickim paparazzo radom.

Naravno,ne moze fotograf da trazi saglasnost od 20,30,100 ljudi koje uslika na nekom javnom mjestu,na pijaci,u pozoristu ili na nekom drugom okupljalistu masa, ali ipak,ako slikate jednu osobu ili manju grupu,nista ne radite "krisom".

Sto se tice uvodnog komentara autora teme za myspace,mislim da je prvi propust napravljen time sto je fotografija zavrsila na myspace sajtu,jer ako postane javno dostupna,tesko je dokazati ko je i na koji nacin izvrsio zloupotrebu slike.

Ne ostavljajte komercijalne fotografije koje planirate izlagati ili prodavati bez potrebe po servisima tipa photobucket i slicno,upravo iz razloga zloupotrebe.

Ako stavljate svoje slike sa ljetovanja ili neku jednostavnu Photoshop "kreaciju" to je OK,ali ako stavljate nesto sto planirate izlagati ili prodati,onda morate shvatiti da ti podaci prestaju biti samo vasi u trenutku kad ih uploadujete na bilo koji server za razmjenu i hosting fotografija.

Toliko od mene,jos jednom sve pohvale za ovakvu temu.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
che daboli guz (22.6.2008)