Prikaz jedne poruke
Stara 19.2.2011, 22:51   #10
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: SQL baze podataka

Citat:
Belphegor kaže: Pregled poruke
Hvala obojici na objasnjenju.
Znaci, to mu dodje kao neki script jezik?
Koji se program koristi koji pokrece ovo ili se mozda kompajlira u binarnu formu? Koji IDE se moze koristiti za SQL?
Po kodu koji postovao izgleda veoma prosto, a mnogo me asocira/potseca na tabele u Excel-u.
Tehnički SQL ne može biti programski/skript jezik sam po sebi zato što on služi za odabiranje redova tabela, umetanje u njih, brisanje itd. Njime zadaješ prostu naredbu, ali on sam po sebi ne može izvršiti ništa osim toga, recimo da pokupi korisnički input ili nešto komplikovanije. Recimo, prost primer je
Kod:
SELECT * FROM ucenici WHERE razred=8
Ako to predaš nekom SQL serveru, on će u tabeli 'ucenici' izvući sve redove kod kojih je polje (odnosno kolona) razred jednaka 8. Ti onda u pozivajućem programskom jeziku možeš da manipulišeš time. Recimo, evo kako bi to izgledalo u PHP-u sa MySQL-om:
PHP kod:
$sql "SELECT * FROM ucenici WHERE razred=8"// ovo je varijabla u kojoj ćemo čuvati MySQL komandu
$result mysql_query($sql); // ovo će izvršiti upit i vratiti rezultat
while ($row mysql_fetch_assoc($result)) // mysql_fetch_assoc će vratiti sledeći red iz promenljive $result kao asocijativni niz
{
     
$razred $row['razred']; // $razred će uvek biti 8 pošto je to bio zahtev koji smo poslali MySQL-u
     
$ime $row['ime']; // pod uslovom da u tabeli postoji kolona ime, $ime će vratiti to polje u tekućem redu
     
...

(u PHP-u varijable počinju sa $, da te ne zbuni)
Naravno, ovaj kôd radi pod uslovom da smo ranije uspostavili konekciju ka mysql serveru i da na tom serveru postoji tabela 'ucenici' sa poljima koje smo koristili (razred, ime, ...).

Pozdrav, nadam se da sam ti razjasnio. @ostali, ako sam negde pogrešio, ispravite me, dugo nisam raido u PHP-u i SQL-u

I da, naravno, SQL serveru možeš da pošalješ upit iz bilo kog programskog jezika koji ima biblioteke za to Postoji i besplatan lokalni SQL engine SQLite za C, koji koriste mnogi softverski paketi, na primer Visual Studio za neke unutrašnje podatke i Firefox za podatke o korisniku.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Belphegor (19.2.2011)