Prikaz jedne poruke
Stara 15.12.2006, 5:03   #2
aerochivija
Veteran

Član od: 19.3.2006.
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko muzike?

Mogao bi to da uradiš u Sound Forge-u 6, 7, npr u wav format, pa da narežeš na CD. Ali ne znam koliko ti se isplati. Nisam baš stručnjak u ovoj oblasti, neka me drugi isprave:
Naime, audio-kasete "hvataju" frekvencijski opseg otprilike od 8 kHz do 12 kHz, a ljudsko uho čuje opseg od 16 Hz do 20 kHz. CD (pa i gramofonske ploče) registruju frekvencijski opseg najblaže rečeno blizak opsegu čujnosti ljudskog uha, zato imaju daleko kvalitetniji zvuk - bolju rezoluciju basova, srednjih i visokih tonova, i vrlo malo ili nimalo "šuma".
Dakle, na trakama su frekvencije sabijene u uzak opseg i zato je zvučni zapis na njima "lošiji" i sa mnogo "šuma" (noise), uz to sve više slabi vremenom.
Ako uz to radiš amaterskom opremom (loši kablovi, konektori, audio-uređaj, zvučna kartica), ono što presnimiš s trake biće višestruko osakaćeno.
I koliko god truda uložio u "prečišćavanje" snimaka, krajnji rezultat te neće zadovoljiti. Možda vredi digitalizovati snimke razgovora i uopšte govorne zapise koji znače uspomene, kako bi ih spasao propadanja na "tejpu".
Ipak, pričekaj još malo i nemoj se odmah obeshrabriti, možda će neko oboriti moje tvrdnje i pružiti ti dobre razloge da ipak pokušaš. A možda ćeš u međuvremenu nabaviti i CD zapis ili dobre mp3 ripove.
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke