Prikaz jedne poruke
Stara 15.11.2019, 21:02   #31
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Jeste sve u BIOS-u na auto. Ništa nije klokovano, niti su ručno podešavani naponi. Samo je XMP uključen, sve ostalo na čistom defaultu.
(Dok sam imao više vremena i entuzijazma, a manje godina, nekim mašinama sam prilično vadio dušu i sve je radilo manje-više bez problema. A sada rekoh sebi da ću PC da držim na fabričkim vrednostima i da se ne zamlaćujem tweakovanjem i klokovanjem, a ono ispade da me zeza samo tako...)

Nisam imao vremena ovih dana da detaljno isprobam varijante koje ste preporučivali ovde.
Trenutno (od pre nekoliko minuta) je otkačen stari HDD (WD blue, ima preko 10 godina). Vratio sam noviji HDD (WD green od pre 5-6 god), nije on bio uzročnik problema jer su se smrzavanja dešavala i bez njega. Sad ćemo videti da li matori WD blue nekako utiče na stabilnost.

Videću kako se kompjuter u celini ponaša. Ako se opet dešavaju smrzavanja, idemo dalje sa testiranjem, probaću vaše predloge, tj. sa korišćenjem samo jednog RAM modula, a eventualno i sa smanjivanjem brzine RAM, podizanjem napona itd. Jedno po jedno.

A evo šta se dešavalo prethodnih dana. Nije bilo smrzavanja do danas (ali je i veoma malo korišćen PC). Danas sam par sati igrao Forza Horizon 3 (instaliran na novom sistemskom SSD, nije ni na jednom od starih hardova) i sve je radilo bez problema. Dobre temperature, sve ide bez greške i bez da štucne komp, FPS ne pada ispod 60. Bilo je jedno izletanje na desktop (ali čitam da se to dešava sa ovom igrom, plus što nije bilo smrzavanja celog sistema).

A onda malopre opet stara priča - lagana upotreba kompa i eto ga problem. Slušao sam radio iz jednog browsera (Firefox) i istovremeno otvaram drugi browser (Brave) u kom otvaram nekoliko linkova u nekoliko tabova. Baš u trenutku dok sam otvarao tab, primećujem da muzika iz Firefoxa ulazi u mali loop (ponavlja se kratka zvučna sekvenca) i to je trajalo sekundu-dve. Mislio sam da će uslediti smrzavanje, ali nije. Posle nekoliko minuta deslio se ponovo, sve isto, tačno dok prebacujem na drugi tab. E kad se desilo i treći put, onda je potrajao duže taj loop i ukočio se i miš, pa usledio i crni ekran. Klasično smrzavanje koje mi se dešava ovih dana.

Nakon toga sam promenio hardove, što sam već spomenuo. Takođe sam i u Power Planu podesio minimalnu vrednost za CPU na 20% (default je 5%, a od pre par dana sam držao na 10%, neko mi je preporučio da podižem te brojke jer možda procesor nije dobijao dovoljno struje dok je malo zauzeće).

Sad opet nekih pola sata slušam istu radio stanicu u FF a u Brave čitam/pišem ovo sad. I nema problema za sada. Otvaram linkove, prebacujem tabove i browsere, nema da štucne muzika.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke