Prikaz jedne poruke
Stara 8.7.2019, 12:52   #12
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2019

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Ako postoji softver 100 posto pouzdan da me zastiti od nezeljenog snimanja kamera na mom laptopu i telefonu, i slican takav za moje lozinke, bio bih ti zahvalan da mi ga predlozis.
Ne postoji. "There are fools who can overcome any fool-proof system", tako nekako. Svako ko se bavio pitanjima bezbednosti, ne samo kada su kompjuteri u pitanju, zna da je najcesce slaba karika covek. Kao sto nista ne moze da ti garantuje da te na ulici nece zgaziti auto, ali ako se kreces trotoarom i prelazis na pesackom velika je verovatnoca da se to nece desiti. Jedino da uopste ne izlazis iz kuce. Ja naravno koristim kompjuter bez kamere i nokiju 3210 (sala mala). Evo jedan stvarni primer od pre par meseci, na Gmail je stizao mail sa fotografijom u attachmentu koja je imitirala pdf dokument (onako kako Gmail to prikazuje). Klik na taj attachment je izvrsavao javascript koji redirektuje na drugu lokaciju, a koja ucitava stranicu istog izgleda kao Gmail login. Meni je neverovatno da su neki ozbiljni ljudi tako poklonili svoju lozinku (misleci da ih je Gmail iz nekog razloga izlogovao), a da ne pogledaju na kom su domenu kada je kucaju (posto domen naravno nije bio google.com).

Interesantan je i taj fenomen da se ljudi vise plase da ce ih neko snimiti, nego da ce im ukrasti lozinku mail ili e-banking naloga. Pri tome svoje fotografije i snimke dobrovoljno razmenju putem ko zna kakvih servisa. Jedine osobe koje poznajem, a lepe izolir traku na kameru, su jedna neudata gospodja od 40+ godina i par "programera" (ovih novopecenih, koji ne umeju pastu na procesoru da zamene sami). Ako neko drugi moze da ima taj nivo kontrole nad mojim kompjuterom, najmanji problem je sto ce da me snima. Ovo nije tema za diskusiju o bezbednosti i zastiti privatnosti na Internetu, poenta prethodnog posta je bila da bi SK trebalo da se bavi time, a ne izolir trakom (koja ostaje tabloidima). Izolir traka ne stiti od kradje mail, e-banking, paypal, itd... lozinki, sto je najcesce mnogo gore.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Remedy na korisnoj poruci:
mvasic (8.7.2019), pedjosav (10.7.2019), RedMantella (9.7.2019)