Prikaz jedne poruke
Stara 10.12.2018, 17:29   #1
torivoje
Banned
 
Član od: 28.4.2009.
Poruke: 919
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 273 puta na 199 poruka
Određen forumom Novija grafička za AMD-ovu Legacy/non-UEFI BIOS ploču

Ovo je problem koji me muči već duže vremena i nije u pitanju samo prosta "šta da kupim" varijanta (mada se neću buniti zbog eventualnih predloga ).

Radi se o tome da je lova koju sakupljah za ozbiljniju novu konfiguraciju prošle godine spržena do daske hitnim i nepredviđenim izdacima ,te da naredne 2-3-4 ,a možda i čitavih 5 godina nema šanse da se kompletno ponovim (čekaju me neki novi ,srećom predviđeni izdaci).

Imam staru (ali još odličnu) Asus M4A87TD EVO ploču ( Asusova zvanična stranica) i odličnu Sapphire HD 5770 Vapor-X sa 1 Gb DDR5 (sada uveliko nedovoljnih).
Grafička ,od A-naslova koje je u stanju da potera na 1080p, stade sa "Watch Dogs".Sve starije tera sve u šesnaest.Za nekoga ko još uvek voli da se poigra (i ima uštekanog silnog materijala) to odavno nije dovoljno,a kamoli da čeka još 4-5 godina.

Problem : pri istraživanju kojom bih se (barem) grafičkom mogao ponoviti,pojavila se navodno nepremostiva prepreka u vidu UEFI BIOS-a ,koga moja ploča nema.Asusov sajt nije od pomoći,MSI-jev takođe,prelistah i silne teho-forume.
Sve se svelo na princip možda može,a možda i ne može,od modela do modela (vidim da mnogo starije Intelove ploče sa DDR2 taj problem nemaju).
Pošto ne mogu tako u kupovinu,"pronađoh" se na UserBenchmark-u,na kome su (za moju ploču) do pre par meseci pominjali ,osim starijih AMD/nVidia : GTX 950,po koju GTX 960,jednu GTX 970 i par GTX 1060...Tehno-forumi izričito tvrdiše da GTX 1030/1050/1050 Ti/1070 i AMD RX-modeli ne dolaze u obzir (ne zbog bottleneck-ovanja,već zbog samog BIOS-a kartice) :

https://www.userbenchmark.com/System...A87TD-EVO/3705

Sada sam zatečen : odjednom se uz moju ploču kao kompatibilne pominju kartice kojih do juče nije bilo na spisku (a odavno se prodaju).

Moje pitanje : može li legacy BIOS AMD-ploče ići sa novijim karticama (vidim da se nVidia varijante pominju kao nešto kompatibilnije) ?


P.S.

Kod moje je u pitanju 8 Mb Flash ROM , SPI, AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.5, ACPI 2.0a, Multi-language BIOS, ASUS EZ Flash 2, ASUS CrashFree BIOS 3 .

Poslednja ispravka: torivoje (11.12.2018 u 8:46)
torivoje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke