Prikaz jedne poruke
Stara 22.1.2010, 14:04   #128
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamena kulera na procesoru i čišćenje paste

Citat:
Wizard kaže: Pregled poruke
Sredina se najviše greje, ali heatspreader je kod aktuelnih CPU, ipak, cela površina i ne bih se kladio da je dobar posao ako kontakt ima samo sredina. Ljudi svašta testiraju a izgleda da niko nije uzeo da egzaktno testira različite načine nanošenja paste i koji metod najviše prija kojoj pasti. Eto ideje za SK redakciju. Setili se narodi & narodnosti i da sipaju senf, i kečap i ne znam šta, ali se niko ne seti da precizno izmeri različite načine nanošenja različitih pasti, te da testira kako utiče primena različitih količina paste (znamo da previše smeta, samo što ne znamo baš tačno koliko je previše i da li je za svaku pastu to isto).

Razume se da se kod poliranog podnožja kulera troši manje paste. Ali i tu ima raznih teorija. Noctua kaže da ne polira podnožja zato što je kod nepoliranog podnožja kontaktna površina veća, pa samim tim je i bolje odvođenje toplote. Ovo nije sasvim besmisleno, ali očito je za to potrebno imati izuzetno dobru pastu, i to nanetu na najpodesniji mogući način.
Ja sam i razmazivao i nanosio u crti/zrno bibera tehnici. Neke vece razlike nema. Razlika je u potrosnji paste . IHS jeste cela kontaktna povrsina, ali kako se udaljavas od jezgra tako se i zagrejanost IHS-a eksponencijalno smanjuje.

Iskreno ne verujem da nepolirani kuler moze da ostvari bolje rezultate u odnosu na nepolirani. Pasta, takva kakva je, je ipak smetnja za odvodjenje toplote, i sto je manje ima to bolje. Imas mali milion primera kako poliranje utice pozitivno hladjenje, i tu nema nekog dvoumljenja.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke