Prikaz jedne poruke
Stara 4.7.2017, 14:42   #34
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Ruski mikroprocesor - MCST Elbrus-8S1

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Pa dobro, ja sam recimo u okviru mog posla radio sa otprilike 5 računara a od toga na 3 nisu radila na windowsima već na nekim alternativnim "pogonima".

Ovo oni prave za vojsku da imaju alternativu za slučaj sankcija i ništa drugo. A mislim da je za takve potrebe i te kako dovoljan. Da li je isplativ? Teško.
Kad nesto pravis za vojsku, a imas status supersile, to nije za slucaj sankcija vec sasvim normalna praksa inace nisi supersila. Sistemi za pracenje balistickih projektila, PVO, odredjivanje trajektorije podmornica, sistemi pracenja ciljeva i upravljanja vatrom , komunikacioni sistemi, sistemi ometanja u elektromagnetnom spektru, vojni sateliti - sve to mora da radi na domacem hardveru i operativnom sistemu inace je izuzetno ranjivo. Za vojne potrebe nije potreban supermoderan procesor. Ovaj bi jos i mogao komercijalnu primenu da nadje ali svakako ne na desktop i laptop racunarima za civilnu primenu. U procesnoj industriji, petrohemijskoj, nuklearnom i svim ostalim energetskim sektorima u primeni su procesori daleko slabiji od modernih "civilnih" resenja Intela i AMD-a. Daleko slabiji i od ovog ruskog.
Nijedna druga zemlja ne pravi procesore za taj segment trzista (desktop i laptop racunari). Intel i AMD su zapravo monopolisti. Rezultati ovog ruskog procesora su sasvim dobri za ono za sta je (ce biti) namenjen.
Vidim da pojedini clanovi ovog foruma pod "komercijalnom upotrebom" podrazumevaju maltene samo procesor koji ide u desktop i laptop racunar tj za gaming i office. Daleko vise se godisnje proizvede i proda procesora za mobilne telefone, razne kucne aparate, pametne satove, automobile i raznih industrijskih procesora najrazlicitije namene. Sve ono sto se proda je u "komercijalnoj upotrebi" negde. Niko ne daje pare za procesor da bi ga drzao u fioci ili na lageru (osim kao rezervni deo).

Poslednja ispravka: Laskaris (4.7.2017 u 14:54)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (4.7.2017), C64freak (5.7.2017), NjegovaWisost (7.7.2017)