Prikaz jedne poruke
Stara 4.2.2021, 21:17   #898
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.413
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: nVidia Ampere

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Ja se nagledah 4K televizora i monitora u poslednje vreme i sve je to super i lepo ali kad god se zaigram u 1080p još nikad nisam pomislio "uh tebra vidi rezolucija je baš niska" pogotovu sa modernim AA i reconstructing tehnikama.

Ima tu i tamo i dalje artefakata koji zavise od rezolucije ali to mi vrlo vrlo retko odvlači pažnju od igre. Mislim da je 1440p trenutno zlatni balans između rezolucije i dobrog frameratea (pa još ako se doda i HDR u priču) jer sada ima (teoretski ali ne i na policama) GPU-ova koji ne koštaju ko pola bubrega a mogu da poteraju igre na toj rezoluciji. Tu i (sada već tehnički low end) kartice tipa RX570 teraju esports igre u toj rezoluciji bez problema na 120 frejmova.

Jače midrange kartice na 1440p mogu da guraju praktično sve igre sve dok nisi neka zadrta budaletina koja mora da otera sve AAA igre na ultra ili d'umre.

Iracionalna jurnjava za 4K rezolucijom traje već 5-6 godina i nikako da dođemo do toga da postane mainstream. Čak i next gen konzole ponovo rekonstruišu sliku sa ~1440p na 4K - i mislim da ćemo tu ostati zakucani dugo, dugo vremena. I to je sasvim okej.
Ne moze ni da postane mainstream posto paralelno sa napretkom hardvera, raste i zahtevnost igara. 3080 mozda jeste jaca od 2080 50% ali je Cyberpunk 50% zahtevniji od RDR2... Jedino da neke naredne generacija GPU-a bukvalno donesu 100%-tno ubrzanje po trzisnom segmentu, pa da za 2-3 generacije i 4K bude "doable". Koliko je to realno - ne znam.

Sto se tice rezolucije, velicine i refresh rate-a - iz mog iskustva se covek najlakse navikne na nizu rezoluciju, dosta teze na nize osvezavanje (a prakticno nemoguce ukoliko igras comp shootere pre svega), a generalno najteze padne downgrade u velicini. Naravno da se primeti ogromna razlika izmedju 1080p i 1440P, kao i izmedju 1440P i 4K (za ovo nisam imao licno iskustvo, ali verujem ljudima koji jesu). ALI, nakon tog inicijalnog WOW efekta, oci se naviknu vrlo brzo naviknu i postane ti "normalno". Tako je i sa prelazom na nizu rezoluciju, osim sto ti je u pocetku fuj... bar je kod mene bilo (posto sam prvo bio presao sa 1440p na 1080P). Kao da ljudski mozak ima ugradjen DLSS pa kompenzuje te nedostatke nakon par sati koriscenja.

Naravno, ovo sve vazi ako pored nemate nesto za direktno poredjenje... mozes da uzmes najnoviji 240HZ, 1440P IPS panel, ali ako ti pored stoji OLED imaces zelju da polupas ekran u svakoj tamnoj sceni. U suprotnom ce i to mozak da "DLSS-uje".

Dobra stvar je sto vec par generacija 1440P moze da se tera pristojno sa x70 kartom (pocevsi od 1070-ke, koja je za tada aktuelne naslove bila perfektna 1440P karta). Za 4K i dalje apsolutno treba flagship... dok god je tako, nesto ne verujem da ce skorije u mainstream.
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke