Prikaz jedne poruke
Stara 13.9.2015, 12:27   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Samsung 40H6400 TV

Nakon mnogo seljenja i neodgovarajućeg prostora konačno sam došao u pogodnu situaciju za nabavku TV-a. Na moju veliku žalost plazma TV-a više nema ni na zaostalim lagerima, sem nekih Š modela. I tako sam sebi postavio neke obavezne uslove za odabir LCD-a, a to su PVA panel i direct led osvetljenje. Pregledam oglase i vidim stigla je nova Samsung serija 2015-2016 sa prefiksom J: J5XXX, J6XXX. Zamalo da naručim 40J5100 za 370€ kada sam skontao da Samsung po prvi put posle mnogo godina nije iskoristio PVA panele već PLS (njihova podvrsta IPS-a) i da je realan kontrast na njima oko 850:1 tj. na nivou prosečnog monitora. J6000 koliko vidim i dalje ima PVA panele ali kao svim novim stvarima cena im je za sada malo jača. I tako prelistam oglase i nađem ko još uvek rasprodaje prošlogodišnju H seriju, 40“ H6400 – 450 € i to prilično bogat prodajni paket – SOLD.



Sadržaj pakovanja i sklapanje TV-a

Na moje iznenađenje prodajno pakovanje je prilično bogato i pored TV-a sadrži:

- 2 para aktivnih 3D naočara sa baterijama
- 2 daljinca, klasični i mali za navigaciju kroz smart sadržaj, sa baterijama oba.
- Eksterni Infra crveni prijemnik koji može da se priključi na TV i postavi malo dalje od njega, valjda ako je ovaj interni na boku TV-a blokiran nekim komadom nameštaja ili tako nečim.
- VESA zidno vešanje koje poklanja prodavac.



Sklapanje TV-a i njegovog postolja je gnjavaža jer šrafovi uopšte ne idu glatko u svoje navoje. Znači trebaće vam vrlo dobar kstasti šrafciger, jaka ruka i malo muke. Ženska osoba prosto nema šanse da ga sklopi.

Izgled, izrada i konekcije

Jednom rečju služi svrsi. Sviđaju mi se tanki okviri oko ekrana. Izrada je OK, ali može i bolje. Npr. Panasonic TV-i na dodir deluju kvalitetnije i čvršće.
Konekcija ima gomilu: 4 HDMI priključka, LAN, SCART, komponentni i sve što može da zatreba čak i zahtevnijem korisniku. Ali jedan HDMI je sve što meni treba.

Podešavanje i kvalitet slike

Kada se upali TV se nalazi u nekom STANDARD modu koji je po meni predrečav. Po preporukama sa interneta odabiram Movie mod i oči mi se odmah zahvaljuju. Dodatno spuštam backlight jer imam šišmišovske oči. Gledam malo serije i slika je jako dobra ali blago zelenkasta. Upadam u podešavanja i TV ima jako dobra i detaljna podešavanja slike, neke od njih kao što je podešavanje balanse bele u 10 tačaka je teško koristiti bez kalibracionog uređaja kjer imaju puno sitnih opcija koje finalne rezultate daju tek kada se sve izmenjaju. Na svu sreću tu prostije podešavanje u 2 tačke kojim se slika jako lepo može doterati ovako na oko.
Na netu kruže razna preporučena podešavanja TV-a od strane nekih koji imaju hardverske kalibratore ali se u mom slučaju ni jedno nije pokazalo baš najbolje. To je naravno logično jer paneli i njihova odstupanja u bojama nisu isti iako je reč o istom modelu. Najbolje je verovati svojim očima.

Konrast i boje

Nakon tih podešavanja slika je zaista dobra. Crna je vrlo duboka i kontrast je odličan (zato sam i želeo PVA panel). Probijanja i neravnomernosti osvetljenja jednostavno nema, TV je po tom pitanju zaista fenomenalan i pravo je uživanje gledati mračnije filmove (zato sam insistirao na direct LED osvetljenju). Boje su dobro zasićene, a posle malo štelovanja izbalansirane i prirodne. Jedino najdublja crna ima plavu tintu ali je to neizbežno kod većine LCD-a tako da ne mogu da mu uzmem za zlo. Jedna slika da ilustruje dubinu i tintu crne:



Pokretna rezolucija

Pri brzim pokretima TV se snalazi dobro čak i bez bilo kakvih pomagala, nema nekih senki, tragova i sl. Ako želite da izbegnete bilo kakvo zamućenje, postoji više opcija za dodatnu interpolaciju pokreta i to je takođe lepo podeljeno u nekoliko opcija tako da možete postići dobar efekat a pritom izbeći takozvani efekat sapunice (amaterskog videa). Kratak opis tih funkcija koje uostalom izdvajaju seriju 6 od serije 5:

- Black frame insertetion - tj. umetanje crnih frejmova radi vrlo dobro i daje potpuno glatku sliku ali smanjuje maksimalnu svetlinu slike za duplo. Meni je to i dalje savršeno dovoljno svetlo ali znajući ljude, većini neće biti.
- Blur reduction - verovatno najkorisnija opcija, može da se nasvira do 10, isčisti pokrete ali ne remeti sliku.
- Judder reduction - ja ga držim na 0 jer iako dodatno ugladi sliku, to je opcija koja daje onaj osećaj da gledate neki TV program ili amaterski snimak.

Poslednja ispravka: Aibo (13.9.2015 u 12:35)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
malo blesav (13.9.2015)