Prikaz jedne poruke
Stara 17.1.2010, 2:04   #142
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Baldur's Gate

Citat:
shrafko kaže: Pregled poruke
Ajde nemoj da si demagog. Možda negativna reputacija nije bila savršeno ispolirana - to gde kažeš da bi vojvode razgovarale s tobom iako si državni neprijatelj br. 1 - ali je opet funkcionisala jako dobro za igru staru 10 godina. Po nekoj logici, BW je za ovo vreme mogao dodatno da usavrši reputacije, pa bi u svakoj interakciji bile očigledne posledice tvojih zlodela. Međutim ne, oni su krenuli sasvim drugim putem, i totalno ti oduzeli mogućnost da budeš skot ako to želiš, što je po meni i suština svakog kvalitetnog role-playa! Ne kažem da nije moguće biti zlica u Dragon Ageu, ali to je odrađeno vrlo traljavo, sa jako malim mogućnostima izbora i veoma retkim situacijama gde možeš da budeš zao - npr. u Ostagaru imaš mogućnost da ubiješ onog zarobljenika i mazneš mu ključ.. ali da ubiješ stražara koji ga čuva? Taman posla. On je unkillable Opet ponavljam, codpiece mi je pun igara koje mi daju mogućnost da nosim oružje koje ću koristiti isključivo protiv neprijatelja koje mi igra servira. Pa tu od slobode i imerzivnosti nema ni traga.
Nije to demagogija, to su cinjenice. Moras shvatiti da su se RPG igre promenile od 90-ih do danas. Napraviti danas jedan sat sadrzaja je neuporedivo skuplje nego sto je bilo u vreme BG-a. Samim tim logicno je da su igre postale krace. Dragon Age je prekinuo taj trend i posle nekoliko igara od 20-ak sati, dobili smo igru koja traje 60-70+ sati. To je velika stvar u danasnje vreme.

Dalje, ako hoces jaku pricu i dobru naraciju, odredjena doza linearnosti mora da postoji. Onaj koji pise mora da zna, pa makar i okvirno, gde se tvoj lik i clanovi druzine nalaze, sta rade, koji su nivo itd... Odlican primer za to su BG1 i BG2. Prvi deo je bio gotovo sandbox i prica i likovi su bili vrlo slabi. Drugi deo je to popravio ali je bio mnogo linearniji od prvog. Zato Oblivion, Fallout i druge igre tog tipa gotovo da i nemaju pricu, odnosno imaju ali je prilicno kratka i jednostavna.

Takodje ne mogu da se oduzmem utisku da mnogo toga loseg sto se kaze o Dragon Age-u potice od toga sto je Bioware "presao" u mainstream. Ej, nisu vise hardcore, ajde sad svi da hejtujemo njihove igre i da trazimo dlaku u jajetu. Ta nemogucnost ubijanja NPC-a nije postojala u Bloodlinesu pa je ipak nisi naveo kao veliku manu igre. Ako se dobro secam, ni u Witcheru a ni u Tormentu. Bar se ja ne secam da je bilo, davno sam igrao sve te igre.
Secam se kad si u DA temi rekao da je Zevran preslikani Kivan, navodeci to kao nedostatak originalnosti a ta dva lika nemaju dodirnih tacaka.

Slazem se ja sa tobom da je BG serijal bolji, ali napljuvati igru i traziti mane na silu da bi je jos vise napljuvao a istovremeno ignorisati mane BG-a je totalno neobjektivno. Kao, jedno je hard-core a drugo mass-consumption shit... Stvarno ne stoji...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sarmatian na korisnoj poruci:
Corwin (12.4.2010)