Prikaz jedne poruke
Stara 30.3.2007, 18:23   #241
JCDenton
Član
 
Član od: 13.12.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 159
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Xbox 360 vs. Playstation 3 vs. Nitendo Wii (Sta vam vise odgovara)

Citat:
voodoo_nbgd kaže: Pregled poruke
Hoćeš da kažeš da je potrebno više vremena usnimiti žive likove nego napraviti virtuelno okruženje sa animiranim karakterima? Pa znaš li ti da je Blizzardovim animatorima trebalo godinu dana da naprave nekoliko animacija za Frozen Throne!
Definitivno nisi u pravu, te priče o lakoći programiranja koje gura Microsoft znače samo da programeri neće trošiti ogromnu količinu vremena na neke banalnosti na koje su morali gubiti vreme pre desetak godina zbog ograničenja programskog jezika i primitivnog DirectX API-ja, ali će trošiti ogromnu količinu vremena na programiranje realistične fizike, shader rutina, optimizaciju, animatori će pljuvati majčino mleko da bi napravili maksimalno realistične scene itd.
Na više mesta sam pročitao izjave vodećih programerskih timova, uključujući Epic i id Software, i situacija je daleko od "sedneš, ukucaš a ono sve samo radi". Nikako ne može biti lakše isprogramirati višejezgarni procesor i grafiku sa unificiranim šejderima i stotinama miliona tranzistora, od jednojezgarnog procesora i fixed-function akceleratora od pre 5-6 godina, ma koliko se Sony ili MS trudili da svoje API-je dignu na što viši nivo. U stvari moguće je, ali ćeš dobiti nešto tipa Gothic 3, kome neće biti dovoljno ni šleper RAM-a. Ne čeka se Crysis zato što ne postoji dovoljno jaka grafika da ga istera (jer postoji), nego što ljudi gube ogromno vreme na optimizaciju i maksimalno iskorišćenje hardvera.
Ja nisam ni pricao o optimizaciji/ciscenju od bagova, koja je poslednja stepenica pred izdavanje igre, vec o tome da je hardver danas jaci i da je na njemu moguce uraditi vise za manje vremena. Ako posmatras relativno, uvek je trebalo u proseku 2-3 godine za razvitak prosecne solidne kompjuterske igre. Ono sto ja pricam je da je utroseno programersko vreme smanjeno u odnosu na ranije razvitkom softverskih resenja, ali da je hardver poskupeo (uznapredovao) i zakomplikovao se (kao sto si ti i rekao).

Ali, dobro. Ne bavim se razvojem igara, tako da ne mogu da se raspravljam dalje. Ja samo pricam sta sam cuo od drugih koji su upuceniji u tu problematiku...
JCDenton je offline