Prikaz jedne poruke
Stara 29.4.2016, 8:56   #18
vetar.
Starosedelac
 
Član od: 23.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.644
Zahvalnice: 246
Zahvaljeno 225 puta na 185 poruka
Određen forumom Re: Nintendo NX

Citat:
dragomix kaže: Pregled poruke
vetre, slozio bih se sa tobom u svetu u kom iPhone nije najprodavaniji telefon na smartphone trzistu, ali posto jeste i kao takav dokazuje da je ljudima brend bitniji od bilo cega drugog, Nintendo mora opet da izgradi svoj brend. Iz kolektivne svesti nasih naroda sa ovih prostora je lako uociti da ljudi obicno slabo pamte, a brzo zaboravljaju. To u ovom slucaju jeste dobro za Nintendo u odredjenom procentu, ali je zato i lose jer mladje generacije nemaju pojma sta je Nintendo i ne samo ovde, i ne samo u evropi, svugde.

Kad sa 150 miliona padnes na 60 je skoro isto toliko tragicno kao kad sa 100 padnes na 15. 3DS je u odnosu na DS epic fail po tome koliko je novca doneo Nintendu, iako je i 3DS jako dobar sistem.

Nintendo je sad vise nego ikad hladnokrvna kompanija kao sto su to i sve druge. Sav sarm i neki duh je otisao sa Iwatom. Nintendo se transformise na svim poljima, vise nije u vecinskom vlasnistvu jednog coveka cija je vizija dovela Nintendo u gaming industriju niti kompaniju vodi covek koji je celu svoju karijeru proveo u Nintendu i prakticno odrastao kao game developer. Sve unutrasnje izmene se vode tako da Nintendo lici na svaku drugu gaming kompaniju u kojoj novac diktira sve. Zato je i totalno NEOPHODNO da NX bude uspeh, jer ako ne bude Nintendo kakvog znamo vise nece postojati. Ustvari Nintendo kakvog znamo vise ne postoji, ali svaki i najmanji delic tog Nintenda ce umreti.

I da se razumemo, nisam ja presao iz krajnosti u krajnost, samo sam pomerio svoju poziciju gledanja i realno pisem. Wii U je za mene jedna od najboljih konzola, ako ne i najbolja, u poslednjih 15 godina. Vratila me je u dane kad je gaming bio totalno drugaciji na svim nivoima i kad su igre bile jedina bitna stvar. Wii takodje smatram sistemom sa jako dobrom bibliotekom igara iako je upravljanje istima cesto neprakticno. Sa DS-om i 3DS-om sam proveo nebrojano sati igranja i uvek cu biti zagovornik da gaming na telefonu NIKAD nece biti isti kao gaming na hendheld konzoli i uvek ce biti poprilicno osiromasena verzija istog. Nintendo IP-evi su mi jedni od najdrazih i svaki put kad igram Nintendo IP-eve imam neki poseban osecaj, nesto sto se recima tesko moze opisati. Ali jednostavno se plasim da ako ovako nastave da se krecu stvari ne samo da vise necu moci da igram Nintendo igre i da kvalitet istih nece biti isti, vec da ni svojoj deci necu moci da prenesem tu radost koju gaming u poslednje vreme cesto gubi. Zato sam i isfrustriran kad povlace neke poteze koji ih guraju u ambis.
Mislim da nema mnogo smisla porediti iPhone koji se izbacuje godišnje i koji se stvarno dobrim delom kupuje zbog brenda i dizajna sa konzolama, ja sam ti dao konkretne primere kod konzola gde popularnost konzola nema ništa sa brendom već koliko se određena konzola pozicionira kao dobar i privlačan proizvod, ali ti iz nekog razloga to ignorišeš.
Još jedan primer koji nisam spomenuo, Sony PlayStation Vita, da je brend toliko bitan ne bi se Vita tako katastrofalno prodala dok se 3DS prodao 5x bolje. Vita i Wii U su vrlo slični, oba su proizvodi koji nisu privlačni za korisnike i uglavnom su ih kupili hardcore fanovi, znači nema nema veze sa brendom.
Naše tržište nije uopšte merodavno, Nintendo nikad nije bio popularan na Balkanu, tako da ne možeš nikako da projektuješ naše trižište na recimo američko ili japansko, na oba ta tržišta ljudi dobro znaju šta je Nintendo i Mario.

Ne vidim tvoju poentu, ova generacije defintivno za Nintendo nije baš najbolja, ali to nema veze sa brendom, Wii U je veliki fail i niko ga skoro nije kupio sem hardcore fanova dok su na prodaju 3DS-a definitivno uticali mobilni uređaji. Vita je isto pala na 10-15m sa 80m ali to opet nema veze sa slabim brendom.

Opet ideš iz krajnosti u krajnost, normalno je da ako imaš najlošiju prodavnu konzolu ikada da ćeš promeniti dosta stvari kako se to ne bi ponovilo, Nintendo je isto imao ogroman zaokret nakon GC-a i dobili smo Wii (ne kažem da sad sa NX-om rade sve isto ali činjenica da trenutno menjaju dosta stvari). Inače sve promene koje Nintendo sada vrši je praktično Iwata zamislio, Nintendo je imao jasan plan šta dalje pre nego što je Iwata preminuo.
Ono što Nintendo stvarno čini ono što jeste jesu njihove jedinstvene igre kao i hardver na kojem te igre rade, a to se sigurno neće promeniti.

Ipak ideš iz krajnost u krajnost, zato što u jednom trenutku dižeš Nintendo u nebo a u sledećem imaš priču Nintendo je doom, mislim to je ok, to je tvoj način razmišljanja, ali to je činjenica.
Slažem se za Wii U, meni je isto odlična konzola sa fenomenalnim igrama neke od njih su najbolje u celim franšizama, bez obzira što je konzola komercijalni promašaj.

Kako misliš ako nastave da se ovako kreću!? Oni ne nastavlju da se kreću "ovako", Nintendo ima velike promene i eksterne i interne, samo što su interne mnogo manje vidljive. Recimo objedinili su handheld i home console divizije, rade na tome da poboljšaju output igara, rade na novim online servisima i accountu...većina tih promena nisu opšte vidljive i biće vidljive kad Nintendo predstavi NX.

Poslednja ispravka: vetar. (29.4.2016 u 9:07)
vetar. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke