tema: [Grafička kartica] Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire
Prikaz jedne poruke
Stara 31.3.2018, 21:34   #5
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Asus ROG Strix RX VEGA64 Crossfire

Igranje:

Nažalost, pored laganog godinu i kusur igranja nisam baš mnogo zabilješki o performansu 480-ke (koju sam prethodno koristio) ostavio za poređenje, osim par skrinova iz DX Mankind Divided i RoTTR. A i bez toga sam ostao nakon užurbane reinstalacije sistema, gdje sam zaboravio da bekapujem Steam user files... Kupovina Vege i prodaja Polarisa završila se bukvalno preko noci. Zavisno od naslova, performanse se krecu od 50-60% boljih (kao npr. u brojcanim skorovima za Superposition i WoT Encore bencove), pa do 100%, kao u Dawn of War 3 npr. Gdje sam na 480-ci imao "sinematicnih" 25fps u 4k tu sa Vegom je lagano 50. Posle kad se zakuva sa vecim brojem jedinica tu vec CPU postaje usko grlo. Zanimljivo je i da je performans u samom WoT-u duplo bolji, umjesto 30-ak imam 50-60fps, ili više, pa mi je pomalo cudno na koji nacin se skoruje sam benc, al eto. DOOM, takode, ide bar duplo brže na identicnim podešavanjima. U DX MD koliko daje 480-ka u 1440p otprilike daje Vega u 2160p.


HBCC...



...stoji za High Bandiwith Cache Controller, i lično nalazim za najzanimljiviju stvarčicu iz ove arhitekture. Pored drugih arhitektualnih specifičnosti kao što je Rapid Packed Math (korišćen u novoj Far Cry igri) ovo je nešto na šta sam korisnik može da utiče. U suštini omogućava da imate neograničenu grafičku memoriju, ili bar koliko Vam dostupan RAM dopušta da hranite karticu. Moje sreće da nakon godinu dana sam vidio da se kupovina 32GB napokon isplatila... Kad se potroši dostupna memorija sa same kartice onda se poseže za vašom sistemskom memorijom, i radi k'o Bog. Po defaultu imate dostupno 12 i kusur GB ukupno da se koristi kao grafička memorija, a slajderom u drajveru možete po želji dodijeliti i više, mada još nisam došao u takvu situaciju. Moram reći da sam se pomalo iznenadio nekim igrama da su se pokazale žderačicama, tu bi spadao i meni vrlo drag Titanfall 2. To je igra koja je i na 480-ci klizila k'o podmazana na max podešavanjima u 4k. Al kad joj se dopusti onda bez problema ide i preko 8GB upotrebe. Još kad sam čačkajući po opcijama skontao da su po defaultu uključene i neke kočnice, tipa dinamična rezolucija koja u letu smanjuje rezoluciju da održi ciljani frejmrejt. Jednom kad to uklonite (plus Insane texture streaming), ako HBCC nije uključen, dolazi bol. Jer kad se memorija iscrpi sleduje ne baš tako glatko igranje. Na moju veliku žalost, unazad nekoliko drajvera, igra je vrlo crash_happy sa HBCC. Dok radi ide glat samo tako, jer niste ograničeni sa memorijom, ali vrlo učestalo zamrzne sistem. Tako da sam u ovom momentu prinuđen igrati sa podrazumjevanim podešavanjima dok se stvar ne riješi.

Nasvirana igra sa isključenim HBCC:

https://www.youtube.com/watch?v=0gzi...ature=youtu.be

Sa HBCC (dok ne krahira):

https://www.youtube.com/watch?v=orflmTU_ZiE

Zapravo imam i bolji primjer, od poznanika sa Discorda, Kristijana elektroinženjera iz Brazila koji ima jednu vazdušno hladenu i jednu vodeno hladenu Frontier Edition karticu, i ova opcija mu je vrlo korisna u renderingu i 3D modeliranju. Čak i 16GB HBM2 završi pojedeno u nekim slučajevima, a ove je i sam Raja Koduri spomenuo na svom Twitter profilu, iako sada radi za Intel:

Off

https://www.youtube.com/watch?v=OOvm...ature=youtu.be

On

https://www.youtube.com/watch?v=QFax...ature=youtu.be

Nisam siguran ni šta da mislim o testiranju ove tehnologije od strane pojedinih YouTube kanala, poput Tech YES City, koji je nasvirao DX MD do mjere da je imao neigrivih 5 frejmova... I nije ništa dobio sa HBCC te je tako dolazio do zaključka o njenoj beskorisnosti. Mislim da su zbog zbunjujućeg AMD marketinga mnogi dobili pogrešnu sliku i očekivali obećanih 50% boljeg performansa, i 100% boljih najnižih frejmova, jer su prikazivali testove sa Vegom ograničenom na 4GB memorije. Ako Vaš performans nije problematičan zbog memorije već drugih stvari tu HBCC neće pomoći.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
makiem (2.4.2018)