Prikaz jedne poruke
Stara 11.8.2008, 0:08   #1
sasha015
Član
 
Član od: 5.7.2008.
Poruke: 43
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 6 poruka
Određen forumom Kupovina Windows viste

Ovako...Posto nikako nisam uspeo da aktiviram Vistu na lap topu(Hp laptop,pa ima tu nekih zezancija oko biosa,jer ne prihvata nijedan crack)znam da se o ovakvim stvarima ne prica ali poenta je sledeca.Ostaje mi da kupim original vistu...npr.Home premium u neko dogledno vreme ,sta znam za 2-3 meseca....Znam da je cena oko 120-130 evra za home premium,ali nisam znao ovo.Nisam znao da 9o posto nasih prodavaca uvaljuje "oem " disk kao "Retial".........evo razlike

OEM – Original Equipment Manufacturer -cena za home premium oko 9600 din

OEM softver je predviđen za isporuku uz nove računare, a ujedno je i najpovoljniji način da nabavite Microsoft softver. Nije moguće sve Microsoft proizvode nabaviti na ovaj način, uobičajeno se kroz OEM sistem licenciranja nabavljaju Windows operativni sistemi i Microsoft Office, a ređe druge aplikacije. Znaćete da je OEM softver legalan tako što ćete od prodavca uz originalni instalacioni medij zaštićen hologramom i ugovor o korišćenju, dobiti Certifikat o autentičnosti, vizuelni identifikator u formi nalepnice koju treba zalepiti na kućište računara na vidnom mestu. Certifikat o autentičnosti na sebi sadrži i serijski broj sa 25 znakova koji vam je neophodan za instalaciju softvera. Glavna prednost nabavke OEM softvera je značajno povoljnija cena od standardne, a glavni nedostatak je činjenica da se nakon kupovine softver "vezuje" za hardver na kome je instaliran i ne može se legalno prebaciti na drugi računar.

RETAIL -cena za home premium oko 18-19000 dinara

FPP (Fully Packaged Product) je softver koji možete naći u maloprodajnim objektima, zapakovan u dizajniranu kutiju koja sadrži instalacioni medij zaštićen hologramom, ugovor o korišćenju softvera, jedinstveni serijski broj i uputstvo za instalaciju. FPP proizvodi takođe imaju Certifikat o autentičnosti koji se nalazi na samoj kutiji, pa je kutiju zajedno sa svim njenim pratećim sadržajem neophodno čuvati kao dokaz o legalnosti kupljenog softvera. Softver pre upotrebe morate aktivirati, što je jednostavna procedura koju možete izvršiti preko Interneta ili telefonskim pozivom na lokalni Microsoft centar za podršku u Beogradu. Ukoliko je broj licenci bilo kog Microsoft softvera koji vam je neophodan manji od 5, FPP je uz OEM, jedini način nabavke koji imate na raspolaganju. Bitna razlika u odnosu na OEM je u tome što se FPP proizvod može prebaciti sa jednog računara na drugi, uz uslov da se prvo ukloni sa prethodnog na kome je bio instaliran

Googlao sam jedno 3 sata veceras i slaba vajda....Elem 1 pitanje.Nisam siguran da li sam shvatio sve oko aktivacije Oem viste,tj,ako je aktiviram na laptopu(valjda pri aktivaciji se skenira hardver i to se pamti negde u bazi podatak u microsoftu), onda necu moci kasnije da je koristim na Desktopu(naravno ne istovremeno)?...I 2 pitanje- da li tu oem verziju mogu bezbroj puta da reinstaliram na doticnom laptopu?

Slobodno me ispravljajte za sve sto sam nalupetao i svaka pomoc je dobrodosla....Hvala
sasha015 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke