Prikaz jedne poruke
Stara 17.4.2019, 1:35   #14
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Koji televizor sa VA panelom za gaming?

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Vrlo zanimljivo pitanje a odgovor je da iskustvo svakako nije isto. Naše oči i mozak imaju odlične mehanizme za procenu udaljenosti i realne veličine nečega pa tako veći i udaljeniji ekran doživljavamo veće i grandioznije od malih ekrana pred nosom. To je stvar percepcije tj. kognitivne psihologije a lako se isproba u realnosti sa npr. telefonom i TV-om.

Što se same percepcije detalja tiče, oko ima veću rezoluciju kada gledamo u bliže stvari pa se zato lakše igra, čita... na taj način nego na udaljenom TV-u. Zahvaljujući toj osobini našeg vida se prave one optičke varke gde gledaš crtež iz daljine i vidiš Merlin Monro a kada se približ vidiš Ajnštajna (ili varijacije sa Mačka-Zec itd.)

Sad, iako u optičkom smislu svi podležemo tom efektu, sam doživljaj tih razlika, tj. koliko ih registruješ i koliko ti znače, je prilično subjektivan. Ja npr. ne volim preterano da gledam Netflix na telefonu jer uvek imam utisak da gledam u malo ekranče koliko god ga nabio pred oči, pa mi izostaje neki filmski doživljaj. Sa druge strane znam ljude koji ni najmanje ne obraćaju pažnju na to.
hehe, prvo sto mi je palo na pamet jeste poredjenje telefona i tv-a, tj. njihova neuporedivost.
ljudi kojima ne smeta da gledaju seriju ili film na fonu su verovatno oni kojima je samo prica bitna. ne zanima ih kako ista izgleda. verovatno su ljubitelji drame.

opet, siguran sam da se ne moze preneti to poredjenje na ovo u kojem poredimo dva tv-a.

kada bi mobilni jos malo priblizio ocima, ne bih ni mogao da vidim nista jer bi se detalji izgubili, bas kao sto ne mozes jasno da vidis prst pred nosom.
sa druge strane, VR tehnologija se oslanja upravo na displeje koji su veoma blizu i trebalo bi da donese veci "vau efekat" od bilo kog tv-a!

opet, pitanje je i sta je previse veliko/blizu, mada o tome vec ima dovoljno teorija gde je glavna ona "30 stepeni".

ja konkretno koristim TV od 40 inca da gledam filmove sa oko dva i po metra udaljenosti (pa mi skoro krivo sto TV nije i duplo veci), ali ga koristim i kao monitor i za igre, sa dosta manje od jednog metra (sto bi neko u tom slucaju smatrao prevelikim). svejedno, cesto pomislim da je vece bolje, makar morao i glavu da vrtim.
jedino bi se onda javio problem sto bi morala da ide jaca rezolucija u igrama, znaci i mnogo cesce uzimanje dosta jacih kompova. eto sta ti je potrosacko drustvo... samo bih vise. ali to je vec druga stvar uveliko.

madaaaa... zato sam se valjda negde i ponadao da moze da se ispostavi da su dve pomenute stvari manje-vise iste i da ne razmisljam o buducem trosenju para koje ne znam kako cu skupljati, ali avaj.


@weedman984

siguran sam da ti monitor ima kraci response time, odnosno lag, tako da mozda nije do same velicine displeja.
sigurno znaci i vise FPS-a.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke