Prikaz jedne poruke
Stara 24.2.2015, 19:42   #44
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Test: Is your Intel Core 2 Duo still up to date?

Ево да одговорим на сопствено питање годину дана касније, сада када сам се поновио са GeForce GTX 660, што је у комбинацији са фабричким Е6600 на 2400 MHz дебели оверкил... или да ли је?

Наоружан MSI Afterburnerom и играма због које сам и купио ову карту (а којих нема више од 10) добио сам поприлично изненађујуће резултате, чак и за своја релативно велика очекивања јер нисам био један од оних који је за сваку куповину нове графичке предлагао супермоћне процесоре, оверклоковане до плафона.

Пошто волим да се играм релативно комотно, а нисам спреман да инвестирам због две игре годишње неки велики новац, од последњег Wolfensteina сам одустао - игра ради релативно добро али фрејмрејт је превише нестабилан за мене - процесор је очигледно преслаб за овај комад софтвера. Нешто боља ситуација је била са Hard Resetom, који је увек изнад 30 али и даље су претеране осцилације.

Права ствар се догодила са Bioshock Infinite-om, који лагано држи ~55-60 фпса у 1080p са "ултра" детаљима. Далеко да је то некаква врхунска технологија (Unreal 3 engine), али карта не ради драстично боље ни на најбржим процесорима данашњице. Енџин је очигледно оптимизован (или ограничен) на 2 језгра и ту нема шта. У таквом сценарију Афтербурнер показује 100% оптерећење процесорских језгара и 99% оптерећење графичке карте, тако да, што се такозваног "bottlenecka" тиче, он тражи мало ревидирање, јер стекао сам утисак да би Е6600 могао и јачу графику итекако да оптерети у овом случају.

Следећи тест (и игра коју тренутно играм, о којој ћу написати који редак за неки дан) је био Alan Wake. Добијам у длаку исте резултате, мада фпс уме да падне на 35-40 (говорим о 1080p, опет са свим укљученим ефектима) али је играње чак и претерано удобно (са све V-Syncom). Иако је ово, заправо, само XBox 360 порт (додуше, мало бољи) тако да није ни изненађење што се не ослања на CPU, када сам погледао резултате по Интернету видео сам да је то-то. Такође GPU usage закуца на 99% без превише проблема.

Пробао сам (на брзака) још неке наслове, ретко који прави проблем са чувеним "low GPU usage" који је био тако карактеристичан за Fermi архитектуру и Core2Duo комбинације (због чега сам их и избегавао). Кеплер сарађује савршено, у односу на слабашну (и веома чудну) GT 240 донео је неколико пута већи фрејмрејт, а овај МСИ модел и ниже температуре - поређења ради, Alan Wake се вукао као пребијена мачка 5-15 фпса, па сам одустао након 5 минута, и то у некој 4:3 резолуцији типа 1024х768.


Тако да, неки закључак - у зависности од софтвера, чак и стари C2D лепо ће искористити далеко новији хардвер и понудити референтно играчко искуство. Непријатна исксутва са Фермијем су ствар прошлости и нове графичке карте раде и са 9 година прастарим процесором како треба.Али, чињеница је да за најновији играчки софтвер тај модел процесора више није подесан и већ у новим играма осредње захтевности појављују се проблеми. Нису потпуно неигриве, али ја волим висок и стабилан фрејмрејт, тако да није проблем, када сам чекао на Crysis од 2008. (одбијао сам да га играм на 35 фпса), што је готово читава основна школа (ала време лети), сачекаћу још мало, јер је време да се овај легендарни модел промени.

Међутим, постоји читав низ (квалитетних) игара које је сада могуће одиграти са иоле бољом графичком у високој резолуцији са ултра детаљима, тако да нека логичност апгрејда постоји. Поготово ако пронађете овакав модел са две године гаранције за 100 евра, као што се мени догодило.

Планирам да инсталирам и још неке нове игре, па ћу евентуално јавити шта се дешава.

Тренутно играм Алана Вејка и овакав (позитиван) играчки шок нисам доживео баш дуго.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke