Prikaz jedne poruke
Stara 26.1.2017, 19:15   #1
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.124
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 388 puta na 197 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Preskupe kompjuterske periferije

Ne, nije jos jedna tema domacim cenama pricam globalno.

Gledam da kupim neke klavijature, tacnije elektricni klavir, i obisao sam par radnji po Beogradu. Npr. Yamaha NP-12, entry level elektricni klavir, je klavijatura sa 61 dugmetom (+ ~25 crnih), osetljivima na dodir/pokret da simuliraju jacinu/brzinu pritiska dirke kao na pravom klaviru. Ima AMW Stereo sampling (sempler/zvucnu.. recimo), integrisano pojacalo i dva zvucnika od 10W koji odlicno reprodukuju klavir. Dugacka je preko metar i napravljena od izuzetno kvalitetne plastike. Radi na baterije ali dolazi i sa adapterom, trosi samo 8W. Ima izlaz za slusalice, MIDI, pojacalo, pedalu. itd, itd.

Ukratko jako impresivna i kvalitetno napravljena sprava koja kosta 25k dinara.

Sa druge strane imamo mehanicke tastature koje kostaju maltene isto toliko, mehanicki nisu ni blizu toliko komplikovane da ne pominjemo elektroniku. Imamo "super mega gaming" slusalice koje se opasno blize toj cifri. Mislim mogu da progutam stvarno nenormalne cene grafickih i sl. research&developement su skupe stvari, ali bre tehnologija cherryMX swicheva se nije menjala od pada berlinskog zida, a kinezi verovatno nastancuju toliko plasticnih kapica za tastere dnevno da ih dele dzaba. Sa druge strane Yamaha ulaze u R&D, unapredjenja u odnosu na prosli model iz iste serije su ogromna (moze da proizvede duplo vise nota u svakom trenutku)

I ne mislim da uporedjujem babe i zabe obzirom da pricamo o nizoj klasi klavijatura i ~srednjoj~ klasi tastatura, mehanicki su i dalje mnogo komplikovanije, pravljene da trpe vecu "zloupotrebu", vise kvalitetnijeg materijala, elektronika, zvucnici, transformator itd.

Ono sto mi nije jasno obzirom koliko je u sustini konkurentnije trziste racunarskih periferija (a i vece) kako cene ne padaju? Zavera,iluminati, mi smo kreteni koji daju pare ko blesavi na preskupa *****a?
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke