Prikaz jedne poruke
Stara 30.12.2017, 10:16   #745
NISAM NESTO SMART
Član
 
Član od: 14.7.2009.
Lokacija: Srbija
Poruke: 315
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 73 puta na 54 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NISAM NESTO SMART
Određen forumom Re: Zarada na Netu

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
^
Da mi život zavisi od toga ne bi mogao da ponovim šta si ti ovde napisao.
Pretpostavljam da deo koji nije bio jasan jeste onaj oko koncensuza i majninga?
Ovo ostalo je vec stvar neke diskusije i pogleda na monetarni sistem.

Uglavnom i dosta pre bitcoina ljudi su 'pokusali' da naprave svoj internet novac, nekima je cak i uspelo ali se to nije svidelo drzavnim institucijama pa su ih ugasili.

Sad imamo jedan problem kad pravimo internet novac, sto u digitalnom svetu ako ja imam 1 digitalan dolar, Ctrl+C, Ctrl+V i bum ja imam 2 digitalna dolara.
To je ocigledno problem tako da osiguramo da neko ne potrosi isti novac 2x (double spend problem) mi imamo neki centralni zapisnik ko koliko ima novca.
Kad ja posaljem tebi novac u tom zapisniku meni odmuze za toliko i tebi doda za toliko.

Ovo je kul ali kad imamo centralni zapisnik, to se cuva na nekom centrlanom kompu i to je podlozno da ga neko hakuje, drzava zabrani, vlasnici zapisnika menjaju itd...

Ideja koju je 2009 dosao Satashi Nakamoto jeste da svi imaju taj zapisnik, svako ko ucestvuje u toj mrezi ima punu istoriju ko je kome slao para i ko koliko ima.
Svako to prebacivanje para se zove tranzakcija i te tranzakcije se na svakih 10 min spakuju u block i preko neta podele izmedju tih ucesnika u mrezi.
Svaki block je zavistan od prethodnog tako da ako izmenis neki block u sredini lanca moras sve ove gore od njega izmeniti.

Ovo je kul ali tehnicki ne resava double spend problem, ja mogu da kupim nesto vredno od tebe to prodje u to blocku, i ja kasnije napravim novi block gde ti ja nisam dao pare i to posaljem mrezi.
Mora da postoji nacin da ja ako cu da napravim block (gde stoje sve tranzakcije iz poslednjih 10 min) ja moram da ulozim dosta resoursa (para) tako da ako ja hocu da menjam istoriju (ja onda moram da se vracam nazad i opet pravim te blockove).

I to je taj majning mi dokazujemo da smo se strucno receno ****li od posla da napravimo taj glupavi block, i ako hocemo da idemo nazad i da menjamo istoriju tranzakcija, moramo da sve opet odradimo i pritom da budemo brzi od drugih jer taj lanac blockova stalno raste.

Taj lanac blockova inace ljudi nazivaju blockchain.

Uglavnom to je neko bas basic objasnjenje majning i PoW (Proof of Worka) nadam se da je sada bar malo jasnije.
NISAM NESTO SMART je offline   Odgovor sa citatom ove poruke