tema: Avioni
Prikaz jedne poruke
Stara 30.6.2012, 21:52   #2887
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

@toxic:

Priča koju pričaš je baš priča raznih NVO koja je za malu decu i za one koji nemaju blage ideje šta je to NATO, pravila igre, prilagođenje njihovim standardima i sl.

Gde grešiš, gledano po pitanju nabavke aviona, samo to da pomenemo. Prvo, lobiranje i pritisci na nove članice NATO guraju ih u nabavke aviona zapadnog porekla. A tu su cene 2 do 4 puta veće nego pare za nabavke nekog sliičnog ruskog ili kineskog aviona koji odgovara malim zemljama. To se na kraju završava nabvkama Gripena, ili najčešće polovnih F16. Ta nabavka polovnih F 16 je igra izvlačenja para. Ti dobijaš polovni F16, otpisan u američkoj armiji, po ceni sličnoj recimo novom JF 17. Pri tom se obavezuješ (a i moraš da bi uopšte leteo na njemu) da izvršiš kod njih remont i moderinzaciju. A to košta koliko ti prodali taj F16. Pri tome obavezuješ se za nabavku opreme za njega kod njih. Pa nabavka oružja. Pa obuka pilota i pratećeg ljudstva. Pa prilagođenje aerodroma ii instalacija NATO standardu da bi ti avioni mogli da se negde baziraju. Prihvataš da nemaš izbor oko naoružanja i opreme, jer oni znaju bolje. Prihvataš obavezu da ti avioni i posade kao prioritet imaju učešće u njhovim akcijama širom sveta. I dobijaš za cenu 5x toga aviona, NATO kartu i avijaciju koju možeš da koristiš sledećih 7 godina maksimum, jer mu je toliko ostalo života. Sve ovo gore se ne pominje kada govore o tome da mi treba da odemo u NATO. Zato je Poljska nabavila polovne F 16 i na kraju vratila svoje stare Mig 29 avioen u jedinice.

Pitanje zaštite. Pa to može biti i ne mora biti. Isto kao napad na nekoga. Čisto podsećanje: kada su nas napadali, Rumunija i Bugarska su javno rekle da neće u tome učestvovati, isto Grčka, Mađarska ... Dakle, to što neko je u ratu ne znači da ima blanko podršku ostalih. Isto tako, ako je neko napadnut ne znači da će odmah dobiti blanko podršku od svih. Lako može ostati sam. Jednostavno, svaka stavka na koju se pozoveš ima bar jedno 10 stavki koje imaju zamagljujući faktor i koje daju ogromne mogućnosti tumačenja. Na kraju priče, prva stavka koju imaš je da se oslanjaš na sebe a ako pomogne neko, fino, ako ne pomogne moramo sami. Da će doći pare .... Neće. Nisu došle ni u Rumuniju, ni u Bugarsjku, ni u Mađarsku, niti je njihova vojna industrija porasla, naprotiv, skoro sve što imaju je pred gašenjem. Opet informativno, reda radi, te zemlje su imale ogromne firme za proizvodnju municije, a danas, taj isti NATO dolazi kod nas u PP da kupuje municiju, jer nema drugde. Dakle, neće biti ni industrijskog rasta ni napretka, šta će to nama to rade oni, mi plaćamo. A to nama ne odgovara nikako. Opet podsećanje: sve zemlje u svetu u kojima je industrijska proizvodnja bila ispod 35% BDPa su itekako osetile krizu i osećaju je. Čak i Nemačka, gde je taj procenat nešto preko 40%. A to govori šta nama treba, industrijska proizvodnja ne gašenje i ono malo što je ostalo. U krajnjem slučaju, da je njima stalo da nam pomognu, i da nam bude bolje, znali bi koliko su to oni otvorili fabrika ovde, zaposlili ljudi, kako su nam pomogli da rešimo probleme finansija, pa državne uprave pa .... A mi posle te silne pomoći sa njihove strane imammo raspad sudstva, zdravstva, dugove, ubedljivo najveći državni aparat na svetu ... Nešto nije u redu tu, i to se ne može objasniti ničime, pa do sada su ovi naši radili baš sve što im kažu oni iz EU, zar ne? Bezbednost zemlje? Pa odmah znamo da su ruske rakete usmerene na nas, i tu nema neutralnosti. I odmah znamo da nemožemo računati na podršku ni Rusije ni Kine, ni Indije ni mnogo drugih zemalja. I odmah znamo da smo javna meta svih terorističkih organizacija. Da ne pominjemo mnogo drugoga. Povećana bezbednost? Ne ih rekao. I to je cena koja se ne pominje nigde od strane raznih NVO. Ni rešenje koje bi to neutralisalo. Jer ga nema.

Da njih nema mi nećemo uspeti da rešimo naše probleme ... Opet primer Rumunija i Bugarska. Usvajali jer tako treba zakone na veliko i to na engleskom, bez prevoda, i na kraju došli do tačke da ih niko ne primenjuje. Treba li nama to? Ne. Opet, po podacima i to javnim, mi smo 2000te iali više zakona donetih u skladu sa zahtevima EU nego Nemačka, ali je problem bio što su se kačili sa starijim zakoniama i što ih niko nije primenjivao. Dakle, nama je problem čišćenje zakona i primena zakona, dakle, ukinuti tumačenje kao što sada radimo. Može li to daa uradi iko osim nas samih? Ne. Dakle, kako reče pentraksil, prvo očistimo naše dvorište kako treba i doći će EU i NATO i sami i sa mnogo boljim ponudama nego kada ih vučeš za rukav.

Ne govorim ni za ni protiv, nije bitno moje mišljenje sada, već navodim ono što se ne govori. A to povlači za sobom da se donosi odluka na bazi poluistina i bez pravih informacija, a to nikada nije bilo dobro. To je ko sadašnje priče da je nama 90% ljudi za EU jer eto, toliki procenat partija u parlamentu zvanično podržava ulazak u EU. Zaključak izveden iz jednog podatka koji ničim nije potkrepljen, ali je bitno da ga plasiramo. Ne troši za džabe EU milijarde evra godišnje na propagandu sebe, i to je takođe zvaničan podatak. A to meni povuče jedno pitanje: ako sam ja dobar, toliko koliko pričaju, zašto onda treba da trošim na propagandu kada moja dela su dovoljna da to potkrepe?

Jeste, baš je glupo postavljati pitanje zašto na baš lepo prezentovane stavove, i kada dobiješ neke odgovore koji ti se ni malo ne poklapaju sa predstavljenim. Tako je i sa avijacijom, treba naći gde je odgovor koji tražiš da bi znao zašto nešto nabavljaš. I zašto ne treba polovni F16. Ili novi Tajfun za 100 milki po komadu i po ceni sata leta od sitnih 20.000 evra.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke