Prikaz jedne poruke
Stara 31.5.2008, 16:14   #1019
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Mini test opšte kulture i informisanosti...

Citat:
Lokigodofirendlies kaže: Pregled poruke
Ovo je Ardagh chalice iz Irske.
Naravno, odgovor je tačan. Pehar iz sela Ardagha, blizu Limerika u južnoj Irskoj. Otkriven je slučajno 1868, kao deo jedne manje ostave predmeta zakopanih kraj ruševina utvrđenja Reerasta. Srebrni pehar je iz VIII ili IX veka, vrlo složene izrade i sastavljen je iz preko 300 manjih delova, te se smatra jednim od najboljih dela srednjovekovnog irskog zanatstva i uopšte, zanatstva i umetnosti Evrope u ranom srednjem veku.

Danas je u Nacionalnom muzeju Irske, i krasi naslovne strane mnogih knjiga posvećenih Keltima, keltskoj umetnosti, istoriji Irske, kao i bezbrojne omote turističkih vodiča. Ko ide na odmor u Irsku teško će izbeći da negde vidi ovaj pehar.

Citat:
Lokigodofirendlies kaže: Pregled poruke
iz izuzetno neuglednog ugla ako smem da dodam.
Onda, evo još "uglednjih" uglova. Pri različitom osvetljenju i sam izgleda dosta drugačije.

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	ardaghchalicegreen1.jpg
Viđeno:	10 puta
Veličina:	28,5 KB
ID:	21579Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	ardaghchalice2.jpg
Viđeno:	10 puta
Veličina:	79,4 KB
ID:	21580Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	ardaghchalice4.jpg
Viđeno:	9 puta
Veličina:	15,6 KB
ID:	21581

Citat:
zoran845 kaže: Pregled poruke
Meni su prve asocijacije na pomen imena njih dve malo drugačije: (hevi metal) Vikinzi (Ulmawen) i Japanci (Iris), a ne Kelti/Irci.
Ulmawen je dosta postovala i o Keltima, pored skandinavskih naroda, diljem ovog podforuma, a uostalom i Iris. Jer, kao što sama kaže:

Citat:
Iris kaže: Pregled poruke
Lepo kaligrafsko znanje je imao čika-Tolkin...

Nego, reč-dve o glasinama da su legende o Srednjoj Zemlji ukradene... dok sam studirala arheologiju bavila sam se uglavnom Keltima i Vikinzima, i skupljala stare mitove i epove. Ono što je Tolkin "ukrao" su zapravo okidači, nadahnuća koja pokreću ljude koji imaju talenta i veličinu duše...
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Iris (31.5.2008), Lokigodofirendlies (31.5.2008), Ulmawen (31.5.2008), zoran845 (31.5.2008)