Prikaz jedne poruke
Stara 9.4.2010, 11:41   #19
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Hard Disk (laptop)

Evo da rezimiramo stvari!

Juče sam uzeo pomenuti HDD, sinoć ga ubacio u laptop, instalirao XP, sve radi perfektno!
Novi HDD (3 puta veći kapacitet) je čak i par milimetara tanji i kraći od starog HDD-a, a ja sam se bojao da li će se uklopiti u laptop tj. da li će biti veći.
HD Tune više ne pokazuje nikakve greške, isto tako i WD Data Lifeguard Diagnostic i HD Sentinel pokazuju da je sve u redu!
Očitava se kompletni kapacitet hdd-a naravno!

Sad da napomenem stvari koje su me iznenadile!
Zlajo, na ovom HDD-u nema nikakvih jumpera! Prodavac mi je rekao da nema toga kod SATA diskova, da ga
samo ubodem i to je to, da će on sam odrediti i podesiti brzinu! Tako je bilo! Na njemu ne postoji mogućnost nikakvih podešavanja!

A što se tiče brzine, on izgleda ipak radi na SATA II brzini (3Gb/s)!
Evo ovo pokazuje Hard Disk Sentinel:

Hard Disk Summary
Hard Disk Number,0
Interface,S-ATA II
Disk Controller,Standard Dual Channel PCI IDE Controller (ATA)
Disk Location,"0, Device: 0"
Hard Disk Model ID,WDC WD2500BEVT-00ZCT0
Firmware Revision,11.01A11
Hard Disk Serial Number,WD-WXG1A1039677
Total Size,238472 MB
Power State,Active



Serial ATA Features
S-ATA Compliance,Yes
S-ATA I Signaling Speed (1.5 Gps),Supported

S-ATA II Signaling Speed (3 Gps),Supported
S-ATA Gen3 Signaling Speed (6 Gps),Not supported
Receipt Of Power Management Requests From Host,Supported
PHY Event Counters,Supported
Non-Zero Buffer Offsets In DMA Setup FIS,Not supported
DMA Setup Auto-Activate Optimization,"Supported, Disabled"
Device Initiating Interface Power Management,"Supported, Disabled"
In-Order Data Delivery,Not supported
Asynchronous Notification,Not supported
Software Settings Preservation,"Supported, Enabled"
Native Command Queuing (NCQ),Supported
Queue Length,32


I eto, to bi bilo to...
Ja sam se puno iscimao oko stvari koja je krajnje jednostavna! Izvadiš hdd, ubodeš drugi, gotovo!
Ali to je zbog nekog malera koji me prati u zadnje vrijeme (pokvario mi se tel, kola 2 puta, sve u mjesec dana, pa onda laptop počeo da zeza...)
Mislio sam nema šanse da to tako lako prođe! Ali evo prošlo je (nadam se), da ga ne ureknem!
Eto, tema će poslužiti nekome u sličnoj situaciji možda, da se ne cima puno!
Hvala vam što ste se javljali sa savjetima...



************************************************** ************************************************** **


@player1 hvala i tebi na tvom mišljenju, mada si potpuno promašio temu!
Ali to i nije toliko bitno, bitnije je to što nisi u pravu (ja mislim)!
Ja nisam programer pa ne mogu da tvrdim da je teza koju ću reći tačna, samo ću reći da sam na puno mjesta pročitao da Windows bolje/brže
radi kada se programi ne instaliraju na istoj particiji sa njim! Počev od manje fragmentacije particije pa do daljeg korišćenja resursa...
I logična mi je ta tvrdnja, pa je se i pridržavam.
Što se tiče reinstaliranja/vraćanja image-a sistema sa programima na drugoj particiji pa da onda pola programa ne radi, to se rješava lako!
Reinstalira se sistem, instaliraju se osnovni programi koje korisnik svakodnevno koristi, i onda se pravi image C particije sa slikom registra!

Tako da bukvalno nikada više nema potrebe za dugotrajnom reinstalacijom Windowsa->drajvera->programa! Sve je gotovo u 5min!
Ako u međuvremenu i instaliraš neki novi program, pa poslije vratiš sliku sistemske particije bez ovog programa i on neće da radi, program jednostavno
izbrišeš sa particije i reinstaliraš ga, to bar nije nikakav problem! Ako si iskusniji korisnik, znaćeš na početku koje programe koristiš i koje treba da instaliraš prije pravljenja slike particije, nakon toga možeš isprobati još 2-3 programa najviše ja mislim, ali nije problem ostaviti njihove instalacione fajlove na drugoj particiji u slučaju reinstalacije! Ja tako radim...

A takođe u prilog tvojoj teoriji ne ni ide sledeće! Kažeš da treba da se instaliraju zajedno programi i Windows, i onda da se pravi back up?
Znači ja treba da pravim back up Adobe Acrobat PRO-a, koji zauzima oko 1.2GB, AutoCad-a koji zauzima oko 350mb, da ne nabrajam dalje programe
koji zauzimaju sve ukupno oko 5GB? I onda sve to treba da čuvam na hdd-u, a naravno da instalacije tih programa (koje frekventno koristim) imam na CD-u tj. DVD-u?
Izvini, ali čini mi se da nema potrebe za tim...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke