Prikaz jedne poruke
Stara 4.6.2014, 1:10   #40
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Budućnost Jave i programiranja generalno

Mislio sam da govorimo o MySQL-u kao jeziku, ali ako već govorimo o proizvodu, ljudi su primetili da se raspada zbog Oracle-a. MariaDB ga već jede za doručak u performansama u sve više scenarija, a iza nje stoji Monti, osnivač MySQL projekta, tako da ne sumnjam da će u stekovima sa slobodnim softverom da zameni Oracle-ovu verziju, što je sjajna stvar.

MongoDB je document-oriented i uopšte nije relaciona baza, tako da ga ljudi, bar koliko sam ja video, mnogo češće biraju zato što document-oriented pristup više odgovara njihovim potrebama, nego zato što očekuju da će baza biti hamerovana sa mnogo inserta. Zapravo, InnoDB i MongoDB koriste vrlo srodne indekse (B-stablo za MongoDB i B+ stablo za InnoDB) tako da verujem da ako postoji neki problem sa indeksiranjem gomile redova, dele ga oba endžina.

JS/HTML5 jesu sporiji, i zato sam rekao da nativan kôd ima ogroman moment. Ali istorija nas je učila da se ovakve prepreke premošćavaju hardverski (jačim hardverom) i softverski (optimizovanijim sistemskim softverom), a čim se to desi ljudi će izgubiti jedini razlog da ne koriste JS/HTML5 za razvoj mobilnih aplikacija. U isto vreme, mobilni uređaji su sve moćniji, JS endžini sve brži (pogledaj recimo kako Blink divlja po Javascript kôdu) i sve podseća na situaciju od pre 15 godina kada je počelo sve više stvari da se piše u moćnijim skripting jezicima jer više nije zbog performansi bilo potrebno da se koristi nešto poput C-a. Vreme će pokazati, naravno, ali valjda treba učiti iz istorije, i ne verujem da sam mnogo pogrešio u svojoj prognozi.

Ni meni se kod Pythona ne sviđa spejs-senzitivnost (mada nisam mnogo kodirao u njemu), a između njega i Ruby-ja biram Ruby jer se nekako osećam kao da mi daje više slobode, mada je sve to subjektivna stvar. Jačina i Pythona i Rubyja je u infrastrukturi sa gomilom korisnika koji pišu module svih primena, dok je kod PHP-a, iako ta infrastruktura postoji (PEAR) dosta slabije iz nekog razloga. Dok vidim ljude naokolo kako samo štancaju razne Ruby, Python, pa i Perl ili Go module za svaku moguću namenu. PHP-ov problem je gomila đubreta nakupljena jer se on razvijao organski. Potrebno mu je poliranje od glave do pete, još jače i ozbiljnije nego što je recimo urađeno u prelasku sa Python 2 na Python 3.

Lično sam mišljenja da je novim programerima korisnije da nauče jezike koji im omogućavaju da prave ono što oni žele. Programiranje se kao oblast toliko brzo razvija da često nije dovoljno da samo želiš da budeš programer jer si čuo da su u tome dobre pare ili štagod, već je potrebno da zapravo voliš to što radiš. Džef Etvud to frazira ovako:
Citat:
Unless you truly enjoy programming you should seek another profession. Be realistic: are you programming to collect a paycheck, or are you programming because you are driven to? I know this sounds harsh, but it's an economic reality-- in an enviroment of global offshoring, the world simply can't support any more highly paid mediocre coders.
Tako da, verujem da pravi programeri treba da vole ono što rade, a da bi nastavio da voliš ono što radiš, treba da se unapređuješ u onom pravcu koji je tebi zanimljiv, a ne u onom koji će ti doneti najviše novih pozicija na kojima ćeš aplicirati. Nije veliki problem preorijentisati se na neku novu tehnologiju ako ti je programiranje zanimljivo, veći je problem mrzeti programiranje a sjajno znati rad u svih 5 globalno najkorišćenijih jezika. A intelektualno zadovoljenje koje se dobije kad naučiš neki neobičan jezik poput Scheme-a, ili implementaciju nečeg zanimljivog poput sum-product neuronskih mreža (nisam pokušavao, samo deluje interesantno) je mnogo veće i mnogo korisnije za nekog nego učenje nečega zato što moraš. Da li se bolje sećaš postave Ajaksa iz '95 koju si naučio jer voliš fudbal ili Kroneker-Kapelijeve teoreme sa faksa koju si naučio jer si morao?
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Krilce (4.6.2014), Reloader (4.6.2014)