Prikaz jedne poruke
Stara 10.4.2010, 7:37   #111
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Na šta treba obratiti pažnju pri kupovini dig. fotoaparata?

Citat:
Wizard kaže: Pregled poruke
Velika istina naših dana je da su kompakt digitalci poznatih marki sve gori, a oni nepoznatih nešto bolji. Tako da su se našli tu negde. Da li stvarno neko veruje da Nikon ne bi umeo da napravi dobar kompakt da to hoće? Njima je od početka ideja bila da sve koji hoće više gurnu pre svega ka svom dSLR segmentu. Canon je od nedavno krenuo istim putem kao Nikon. Steve (Digicams) je nahvalio A3000 IS, ja sam uporedio njegove primere sa jeftinim Samsungom i neku bitnu razliku u kvalitetu ja ne vidim (Canon je nešto oštriji u uglovima, Samsung je oštriji u centralnom delu, Canon ima manje šuma ali i uočljivo agresivniju obradu i uoštravanje).

Obično se kaže da treba kupovati foto aparate od onih koji ih prave 100 godina. U kompakt segmentu to ne znači apsolutno ništa. Nikon, Olympus i Kodak prave foto aparate "100 godina" pa su im kompakti mahom crap. Panasonic i Sony ne prave aparate 100 godina, ali su znatno bolji od pobrojanih.

Uzmimo jeftine Samsunge. Misli li zaista neko da je Samsung konstruisao digitalac od nule? Koristi Pentaxov 3x objektiv (kakav koristi dobar deo jeftinih aparata te klase), Sony senzor (verovatno isti kakav koristi i Canon), čisto sumnjam da je i procesor slike njihov, pre sam sklon da verujem da su kupili nešto od npr. Sonyja (kao i Benq, kao i Practica, kao i milion drugih). Šta tu radi Samsung? Ima, valjda, izbor da u procesor slike ubaci parametre za boje, uoštravanje itd. koje želi i da sve to stavi u plastično kućište.

Elem, sve je danas isti crap.
Na samsung jeftinim digitalcima je veci problem auto fokus od kvaliteta slike, fotografije cesto umeju da budu zamucene. Slazem se da je dinamika boja sasvim na mestu, kao i ostrina fotografije ali nema procenat "uspelih" fotografija kada ih koriste ljudi kojima je taj aparat namenjen tj. amateri koji rade u auto modu je manji nego kod Canona. Moja iskustva sa Samsung S760 modelom koji je davao ovakve fotke, zamene istog aparata za S860 koji je imao problem sa radom sa memorijskom karticom, snimis fotku, gledas je na aparatu, snimis jos par fotki, stare vise ne moze da otvori izbaci gresku(a i preko racunara ista situacija) pa zamene za drugi identican model da bi posle 1,5 god koriscenja potpuno prestao sa radom ja nemam poverenja u Samsung. Pogotovo uzevsi u obzir da Canon Ixus IIs i dan danas radi a kupljen je 2003 godine. Svakako ni Canon nije pojam nepokvarljivog aparata, PowerShot A75 mi je pre 2 godine zakazao(kupljen 2005) ali je senzor koji je bio neispravan besplatno zamenjen sto ipak cini da se dobro osecas kao korisnik kada doneses aparat star 5 godina bez racuna, garancije i slicnih stvari i on bude popravljen. Svakako za Canon je veliki minus na serijama AXXXX izbacivanje gomile manuelnih podesavanja kao i cene koje su postale zaista bezobrazne, jednostavno pre 2 godine kupovinom Canon aparata za 200e si dobijao dosta vise nego sto dobijes danas.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke