tema: How to... C#
Prikaz jedne poruke
Stara 13.11.2009, 21:44   #48
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: How to... C#

Evo da ti citiram opet, ali sada cu da boldujem druge reci da ti bude jasnije:
Citat:
Does the GPL allow me to charge a fee for downloading the program from my site?

Yes. You can charge any fee you wish for distributing a copy of the program. If you distribute binaries by download, you must provide “equivalent access” to download the source—therefore, the fee to download source may not be greater than the fee to download the binary.
Cinjenica je da si me napao nizasta, a sada se izvalacis iz rasprave samo zato sto nisi u pravu. Ni ja ne volim ovakve rasprave i kad mi neko postavlja retoricka pitanja bez da pazljivo procita ono sto sam pisao. Nigde nisam napisao da mrzim *sav* vlasnicki softver. Cak i na Linuxu koristim neke zavorene aplikacije i ne mislim da treba njihove izdavace nataci na kolac. Windows ne koristim, ne zato sto ga mrzim nego zato sto mi je poceo da lici na obicnu igracku cim sam malo bolje upoznao linux. Da se vratimo na GPL samo za trenutak. Nedao bog da je GPL toliko neprijateljski nastrojen prema open source biznisu koliko pricas. Da je stvarno tako, nebi ovoliko kompanija radilo na linux kernelu, nebi velike kompanije izdavale svoj softver pod GPL... GPL ne otima slobodu da zaradjujes od svog rada !

Citat:
Da pokušam da se vratim na temu i bar nekako spasim svoju "zlu" dušu. Za sve ove godine koliko sam u softverskim vodama (bilo amaterski bilo profesionalno) ja lično smatram da je kombinacija C# i .NETa nešto najbolje što je moglo da zadesi RAD razvoj nezavisno o tome o kojoj platformi pričamo. Dugo sam se mučio sa izrodom kakav je Java a o svojoj C i C++ pozadini neću ni da govorim. Ono što je meni najbitnije u celoj priči je da me ne interesuje ko će koga da tuži i ko je kome šta maznuo niti da li će mi zbog moralne (softverske) prljavštine duša goreti u paklu već da pred sobom imam alat kojim ću mnogo brže završiti posao koji radim nego da se Sizifovski držim svoje "moralne" strane i čisto dokazivanja radi ko zna čega koristim arhaične tehologije kojih se i njihovi tvorci već stide.
Sad se hvatamo i za dusu? I meni je najbitnije da posao zavrsim sto efikasnije, ali volim i da bude i zabavno. Inace zasto raditi? Odem u njivu i sadim krompir, i od toga moze da se zivi a monotono je. C# mi apsolutno nije zabavan (a probao sam i njega) jer nema izazova. Jedini izazov je naterati prost "hello world" program (sa GTK# GUI-em) da radi svuda, a to sa C dobijas rekompajliranjem a u Javi po defaultu. To nije izazov koji trazim. Hocu da to imam automatski. Izazov treba biti u samom osmisljanju programa.Mene tuzbe u IT industriji vise zanimaju radi zabave, naravno da se ne potrisem oko toga, ali ne zelim da koristim nesto sto je namerno napravljeno da bude magnet za tuzbe i sto sutra mozda nece raditi na platformi/platformama koje koristim i ciljam da razvijam za njih.

Ja verujem ljudima kad kazu da nesto nije savrseno, ali automatski znam da lazu kad kazu da je nesto savrseno. C# je daleko od savrsenog. A krosplatformnost mi je prokleto vazna. Bez nje ostaje samo jedan OS. To je lose.

Citat:
Tačno je da su .NET bazirani programi vizuelno prilagođeni Windowsu ali je potpuno netačno da je bilo ko ograničen na isključivo korišćenje onoga što dobija uz razvojno okruženje. Na netu se može naći bukvalno hiljade i hiljade različitih besplatnih i komercijalnih komponenti koje mogu da se prilagode potrebama aplikacije a ako ni to nije dovoljno svako može da se lati posla i napiše sam potpuno novu komponentu koja će da mu završi posao tako da tu jednostavno ne vidim problem.
Opet ne citas ono sto sam napisao. Ne pricam o ovakvim ili onakvim dugmicima, pricam o stabilnoj OpenSource osvnovi, bilo u LGPL bibliotekama ili samom endzinu programa pod dopustajucom licencom ili cak pod GPL-u. Sa tim RAD ne moze da se takmici, iskoriscavanje koda i njegova a time i njegova konstantna nadogradnja je najveca prednost open sorsa. Mozda sam bio malo cinican linkujuci boycottnovell.com , ali ozbiljno mislim da svaki freelance programer moze da koristi softver otvorenog koda u svoju korist a u isto vreme i pomazuci razvoj istog. Da je GPL toliko neprijateljski prema biznisu kao sto neki hoce da predstave, nebi bio ni ovoliko raspostranjen. Mnoge kompanije ga korste, i ne pitaj me da nabrajam jer mozes da pogledas na Vikipediji.

Citat:
Možeš li molim te da navedeš kako tačno kompanija koja reši da svoj razvoj ili produkciju zasnuje na Microsoftovoj razvojnoj platformi kao što je recimo .NET "može mnogo da izgubi"?
Jesi li ti citao ono sto sam ja pisao ili si se samo uhvatio jedne recenice o GPL-u? Sve sam ti napisao, ali ajde opet da probijem character limit samo za tebe. Jednostavno, kad neko osniva softversku kompaniju na zatvorenom kodu (bila to one-man firma, ili grupa programera sa iskustvom), svaka linija koda i svaki man-hour mora da se plati dok se ne dodje do finalnog proizvoda koji moze a ne mora da uspe na trzistu kojim vec dominiraju ogromne kompanije koje imaju dovoljno para da marketingom udare bas tamo gde je novonastala kompanija najslabija – krebibilitet i poverenje korisnika. Sa druge strane, ako se kompanije svoj projekat bazira na otvorenom kodu i pronadje odgovarajuci biznis model koji u razvoj uklucuje i zajednicu, onda troskove svog postojanja dramaticno smanjuje a vec sam ti nacrtao kako od otvorenog koda moze da se zaradi . /*Nije kao da nisi znao, ali me iz nekog nepoznatog razloga teras da pisem romane, i hvatas svaku recenucu koja bi mogla da zvuci onako kako ti hoces ako se istrgne iz konteksta i zdravog razuma. Mislim da to zovu trolovanje/*. Dakle open source moze da smanji takozvanu barijeru za ulazak na trziste ("barier to entry"). Koje kompanije profitiraju? Red Hat je poceo tako i dobro mu ide, zatim MySQL, PostgresQL... ma kome ja ovo nabrajam...

Ko gubi sa C# ? Pa naravno ne Micro$oft. Ne velike kompanije kojima ove open source kompanije kvare racunicu. Gube startup kompanije i programeri koji njih uzimaju za uzor. Takve kompanije traju dok je M$-u potreban pokusni kunic (can u say Ximian, Novell), posle bivaju izbrisane sa mape.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke