Prikaz jedne poruke
Stara 23.3.2012, 17:41   #1
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Novi iPad (3rd generation)

Danas sam se domogao novog iPad-a, WiFi only verzija sa 16 GB memorije. U svom vlasništvu sam imao originalni iPad, ViewSonic G-Tablet, Archos 101, kao i originalni Asus Transformer - sve sam prodao pre jedno pola godine, i sada sam kupio novi iPad (u daljem tekstu iPad 3)



Prvi utisci
Prvi utisci nisu bili toliko oduševljavajući. Naime, kada sam ga izvadio iz kutije odmah sam primetio (što sam doduše i znao pre) da je maltene isti kao originalni iPad po formi i dizajnu, osim nekih minornih razlika. Kada sam ga uključio dočekao me je "Welcome screen" (hvala bogu te se više ne mora kačiti na iTunes!) i on nije i bio bog zna kakav - dosta ljudi je hvalilo ekran, mada ja nisam primećivao nekakvu razliku.

Ekran
E, onda sam došao do menija. Tek kada sam video oštrinu teksta ispod ikona, oštrinu samih ikonica, saturaciju boja, kontrast, shvatio sam da je ekran zaista par ekselans. Za one koji ne znaju, ekran je veličine 9.7 cola, a ima rezoluciju od čitavih 2048x1536 tačaka - više nego moj fullHD tv, zapravo više nego bilo koji uređaj koji sam ikada posedovao. I zaista se vidi. Stvarno, ekran je fenomenalan. Ostao sam bez teksta. Odziv je super, ugao gledanja je praktično 180/180 (IPS ekran), osvetljenje je fenomenalno (mada ga još nisam probao na suncu).

Softver i utisci u radu
iPad 3 dolazi sa najnovijom verzijom iOS-a, verzijom 5.1. Ja nisam neki ljubitelj iOS-a, ali okej je. Vidim promenjena je koncepcija obaveštenja (sada ima notification pull down kao kod Androida) i neke sitnice koje su me pre nervirale su ispravljene. Mada, ima još sitnica koje nisu ispravljene, npr. to da svaki put ako malo duže (tipa 15 minuta) nisam koristio AppStore, moram opet da se ulogujem. I slično.

Naravno, nema nikakvih seckanja, prelaženje menija je glatko, otvaranje aplikacija takođe i sl. Primetih da je Safari ispravljen i da konačno ima normalne tabove, kao i to da je osetno brži. Stranice se učitavaju super brzo (SBB internet od 40 Mbit/s), nema lag-a čak i kad su upitanje JavaScript-heavy stranice (I'm thinking of you, engadget). Malo nervira to što nema Flash, ali ništa strašno toliko - postoji posebna YouTube aplikacija, to je bitno.

Ostale aplikacije su manje više super. Neke su po meni beskorisne (PhotoBooth, aplikaciju koja pravi zezov od slika, bih obrisao odmah da mogu), ali neke su super - npr. nova aplikacija Podsetnik, i Google Maps.

Kamera je fina, u najboljem slučaju. Po meni, tablet računaru i ne treba super kamera. Jedino je malo bezveze što je prednja kamera VGA - planiram da koristim iPad za Skype i FaceTime razgovore, pa bi bilo bolje da su stavili bar 1.3MPix. Zadnja kamera je 5 MPix "iSight" (šta god to značilo). Ima brz odziv i kao što rekoh, nije loša.

Jedan od razloga zbog kojeg sam kupio iPad jeste što hoću da imam "best of both worlds". Imam Samsung Galaxy S II koji obožavam, ali jednostavno neke aplikacije prosto bolje izgledaju na iOS-u, moram priznati.

Takođe, valja napomenuti da je zvuk sa zvučnika zadivljujuće dobrog kvaliteta i glasnoće. Mana je što postoji samo jedan zvučnik

Overall, utisci u radu su super. Tablet je brz, aplikacije su dobro dizajnirane i rade svoj pos'o.

Mane
Ima nekoliko mana. Prvo, (po meni) mana je što Apple konstantno insistira na korišćenju šugavog iTunes-a koga čak ni najgori Apple fanboi ne voli. Bez jailbreak-a, nemoguće je prebaciti film, muziku i slično na iPad, a da se ne koristi iTunes. Najcrnje je to što recimo ako sada koristite iTunes na ovom računaru, i sutra odete na svoj drugi računar koji ima instalirani iTunes ali nema istu "biblioteku multimedije", nemoguće je prebaciti bilo šta sa tog drugog računara na iPad, a da pritom ne obrišete svu muziku/sve filmove sa iPad-a. Ovo je jedan od glavnih razloga zbog koga sam razmišljao da li da uopšte uzimam iPad. Međutim, jailbreak sa pwntunes rešava i taj problem, pa sam odlučio da ga uzmem.

Osim toga, mana mu je što je ekran 4:3 tako da gledanje filmova nije super, što je šteta, mada je moguće razvući film (deformisati sliku) po celom ekranu. Takođe, mogli su malo da se postaraju o težini - igrao sam se ranije sa Samsung Galaxy Tab 10.1 koji me je razmazio u tom pogledu. Novi iPad je čak malo teži od prethodnika. Doduše, da su se postarali o težini, verovatno bi morali da skrate trajanje baterije, koja je inače duplo većeg kapaciteta nego ova u iPad 2.

Sigurno su neki od vas čuli za grejanje jednog dela iPad-a 3. Mogu reći da se zaista malo greje, u donjem desnom uglu (kada se drži horizontalno). Ali daleko od toga da je strašno. Ako se smanji malo osvetljenje ekrana, brzo se i to ohladi.

Stojim vam na raspolaganju ako imate pitanja
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Deusdies na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (24.3.2012), TearDrop (24.3.2012), Vavilon (26.3.2012)