Prikaz jedne poruke
Stara 10.5.2017, 9:06   #4
Strider
Veteran
 
Član od: 21.5.2012.
Lokacija: Kurbelwelle
Poruke: 820
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 165 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Fakultet za programiranje ili ipak ne??

Nisam ja programer, ali sam sticajem okolnosti prijatelj sa par njih, pa i poznajem pomalo prilike u toj sferi. A i da ti dam neke smernice ovako, zivotne, nisam mnogo stariji ali imam malo vise iskustva u tome.

Prvo, fakultet ti nije neophodan. Srednja je dovoljna, znam ljude koji nisu cak ni u programiranju i odvaljuju se od para bez diplome. Stvar je u tome sto ih nema mnogo. Od diplomiranih sa tehnickih fakulteta, Elektronski, Masinski i Arhitektonski, uglavnom, retko ko se davi u mukama.

Diploma ce ti znaciti mnogo kod trazenja poslova, a i stvar je u tome sto je fakultet jedan bitan "milestone" u zivotu. Nesto sam gledao skoro, dozvole za komercijalnog pilota. Fakultet za to ne postoji, ali kaze da "se prednost daje ljudima sa diplomom". Fakultet nije samo znanje, vec i dokaz discipline, posvecenosti i rada, sve sto se ceni u poslovnom svetu.

Uz to, barem na Niskom Elektronskom, drugari su sa profesorima radili razne projekte, poprilicno obimne. Sticajem okolnosti, drugu je bas to naslo posao, lik mu rekao da je video projekat i da mu se svideo. Sve ovo na preporuku profesora sa fakulteta, drugar se nije ni prijavio za posao. Daklem, nije samo ni stvar u ucenju, vec u kretanju u krugovima koji te interesuju i mogu da se isplate jednog dana. Takodje, na starijim godinama faks, ako te interesuje, zna da postane opasno interesantan. Mozes da imas pristup opremi kojoj inace ne bi mogao, kao i da dobijes punu podrsku profesora u namerama i projektima.

I zadnja stvar, ja sam, opet sticajem nekih nesrecnih okolnosti, batalio Masinski, ostao mi na "standby". Trenutno imam 23 godine, posao koji moze da dozvoli fakultet i rad, i ozbiljno razmatram vracanje i ozbiljno ucenje. Razlika je u tome sto ti mozes da budes gotov sa 22, ja sa 27. Ako mene pitas, nemoj da se osecas kao go*no kad vidis da su kretencine zavrsile, a ti ostao "pametan", nego precisti to sto ranije, i sa 22-23 godine imas potpuno otvoren put napred i neku nezavisnost. Sto rece Rockstar, ucenje ti ne gine, bolje sedi i uci na faksu i dobijes diplomu, nego da sedis i ucis kuci, a ne dobijes nista formalno. Idi na faks, zezaj se sa kolegama, kuci radi pomalo iz zezanja programiranje, odsedi jos te 2-3 godine, i uzivaj u zivotu. Ako odustanes, garantujem ti, kad tad ce ti manjak diplome biti zid u koji ces da udaris.

A, i da, ako ti nije zao da bacis vec ulozene 2 godine, samo napred. Iz iskustva ti kazem da ce ti biti zao.
Strider je offline   Odgovor sa citatom ove poruke